more_horiz

"Rodzina Ulmów jest tego przykładem". Dr Hanus o heroizmie Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 14:44
- Rozpatrując wielkość pomocy Polaków dla ludności żydowskiej należy pamiętać, że na terenie okupowanych ziem polskich, za pomoc Żydom w najmniejszej nawet formie, groziła kara śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk z rzeszowskiego oddziału IPN dr Wojciech Hanus. - Ukrywanie i niesienie pomocy społeczności żydowskiej było aktem wielkiego poświęcenia i heroizmu, a rodzina Ulmów jest tego najlepszym przykładem - dodał.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów odbyły się także w Markowej
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów odbyły się także w MarkowejFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W sobotę w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto upamiętnia 79. rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. 10 września w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja Wiktorii i Józefa Ulmów i ich siedmiorga dzieci. 

Sejmowa uchwała ku pamięci bohaterskich Polaków

Specjalną uchwałą, hołd Polakom ratującym Żydów złożył także polski Sejm. "Wśród tych, którzy zginęli za udzielanie pomocy Żydom, była rodzina Ulmów: Józef, będąca w stanie błogosławionym Wiktoria oraz sześcioro ich nieletnich dzieci. Wraz z ukrywanymi Didnerami, Grünfeldami i Goldmanami zostali oni zamordowani w swoim domu w Markowej 24 marca 1944 roku" - czytamy w przyjętej przez aklamację uchwale.

Prócz pomocy indywidualnej, rodzinnej była pomoc zinstytucjonalizowana. W okupowanej przez Niemców Polsce istniała Rada Pomocy Żydom - Żegota.

O Polakach ratujących Żydów Tadeusz Płużański rozmawia z dr. Wojciechem Hanusem, historykiem z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. 

Zachęcamy do wysłuchania nagrania

Posłuchaj
22:30 historycvzne wydarzenie- PR24_mp3 2023_03_26-11-06-10.mp3 Dr Wojciech Hanus o Polakach ratujących Żydów ("Historyczne wydarzenie tygodnia"/ PR24)

Czytaj także:

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Wojciech Hanus (historyk z rzeszkowskiego oddziału IPN)

Data emisji: 26.03.2023

Godzina emisji: 11.06


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także