more_horiz

"Faktografii porzucić nie można". Leszek Żebrowski odpowiada krytykom Kurasia "Ognia"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 12:04
-  Na podstawie jednego zeznania, które ma być prawdziwe, próbuje się obalić całą działalność Józefa Kurasia jako polskiego bohatera - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Leszek Żebrowski krytykując protest przeciwko upamiętnieniu żołnierza żołnierza wyklętego Józefa Kurasia ps. Ogień. - Elementarnej faktografii porzucić nie można, nie można się od niej odciąć - dodał.
mjr Józef Kuraś ps. Ogień
mjr Józef Kuraś ps. "Ogień"Foto: Twitter/ipn.gov.pl

- Strona postkomunistyczna wybrała sobie kilka postaci i pokazuje żołnierzy wyklętych jako najgorszych, na ich przykładach. To są Józef Kuraś "Ogień", to jest Romuald Rajs "Bury", to jest Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Im się przypisuje rzeczy, które są nieprawdziwe, albo są sztucznie wyolbrzymione, przemieszczane na wszystkie możliwe sposoby - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Leszek Żebrowski nawiązując do listu otwartego w proteście przeciwko upamiętnieniu "Ognia" na kolekcjonerskiej monecie NBP.

Jak mówił, "w sytuacji Józefa Kurasia mamy o tyle dobrze rozpoznaną jego działalność, życiorys, że bronić go jest bardzo łatwo". - Można się spierać z kimś, kto jest uczciwy i prowadzi działalność publicystyczną, czy naukową i ma inne zdanie, ale elementarnej faktografii porzucić nie można, nie można się od niej odciąć - zaznaczył.

»Żołnierze wyklęci - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że w liście otwartym przeciw upamiętnieniu "Ognia" przywoływane są "ubeckie zeznania w śledztwie" i że każdy z podpisanych pod listem, "gdyby miał palce wkręcone w imadło, przyznałby się, że jest kosmitą". - Na podstawie jednego zeznania, które ma być prawdziwe, próbuje się obalić całą działalność Józefa Kurasia jako polskiego bohatera - stwierdził historyk Leszek Żebrowski.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
23:48 Leszek-Zebrowski--PR24_mp3 2023_03_25-17-06-05.mp3 Leszek Żebrowski, historyk i publicysta odpowiada krytykom Józefa Kurasia "Ognia" ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także:

Żołnierze wyklęci na kolekcjonerskich monetach

Narodowy Bank Polski wprowadził w połowie marca do obiegu nową monetę kolekcjonerską z serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni". Srebrnę moneta o nominale 10 zł, przedstawiającą Józefa Kurasia ps. Ogień, wyemitowano w nakładzie do 10 000 sztuk i można ją kupić we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym.

Narodowy Bank Polski przygotował też Wystawę "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni", która umożliwi zapoznanie się z wizerunkami żołnierzy upamiętnionych na monetach tej serii. Wystawa będzie dostępna od 15 marca w Oddziałach Okręgowych NBP. Mieszkańcy Mazowsza będą mogli ją obejrzeć od 23 marca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Leszek Żebrowski (historyk, publicysta)

Data emisji: 26.03.2023

Godzina emisji: 17.06

Polskie Radio 24, nbp.pl/ mbl

Zobacz także

Zobacz także