Sałek: kapitał ma narodowość, jeśli chodzi o zachowanie pewnych podmiotów biznesowych

- W Polsce pokutował mit, że wolny rynek wszystko załatwi. Nie załatwi wszystkiego, szczególnie w tak ważnych kwestiach, jak energetyka, dostawy paliw czy nawet bezpieczeństwo żywnościowe - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.

2023-08-21, 14:55

Sałek: kapitał ma narodowość, jeśli chodzi o zachowanie pewnych podmiotów biznesowych
Przejęcie PGNiG to kolejny etap budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu, po wcześniejszym przejęciu Grupy Energa oraz Grupy Lotos. Foto: PKN Orlen

Dziś przy podwarszawskiej bazie paliw Orlen-Mościska sztab Prawa i Sprawiedliwości zainaugurował akcję "4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku".

"Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - to będzie pierwsze pytanie, na które odpowiedzą Polacy w ogólnokrajowym referendum. Odbędzie się ono razem z wyborami parlamentarnymi 15 października.

"Państwowe firmy potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność"

Paweł Sałek odniósł się do kwestii własności majątku narodowego. - Dziś jest czas na to, aby Polacy w referendum powiedzieli, czy chcą być właścicielem różnego rodzaju przedsiębiorstw w Polsce, to jest ważna sprawa. Czas pandemii, wojny i innych kryzysów, także energetycznych, pokazał, że to państwowe firmy wiele razy, w bardzo trudnych momentach dotyczących żywotności społeczeństwa czy narodu, potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność i pewien wysiłek ekonomiczny, by wspomagać funkcjonowanie państwa - zauważył.

"Utrzymanie kontroli konieczne"

- Utrzymanie własności i pewnej kontroli nad energetyką, kwestiami surowcowymi czy strategicznymi, oczywiście zachowując też konkurencyjność, jest po prostu w dzisiejszych czasach konieczne. Wiele razy się mówiło, że kapitał nie ma narodowości, ale też widzieliśmy wielokrotnie, że ma on narodowość, jeśli chodzi o zachowanie pewnych podmiotów biznesowych - podkreślił Paweł Sałek.

REKLAMA

Na przełomie lat 1989/1990, wraz z transformacją ustrojową, ówczesne władze rozpoczęły przygotowania do przemian własnościowych w naszym kraju. W 1990 roku rozpoczął się proces prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz spółek z udziałem Skarbu Państwa. W założeniu proces prywatyzacji, czyli wyzbywania się przez Skarb Państwa własności przedsiębiorstw państwowych, był jednym z elementów transformacji gospodarczej mającej dostosować gospodarkę narodową do warunków wolnego rynku.

Posłuchaj

Paweł Sałek o znaczeniu strategicznych przedsiębiorstw dla bezpieczeństwa kraju (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:53
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Jarosław Kaczyński ogłosił w piątek, że hasło PiS w kampanii wyborczej to "Bezpieczna przyszłość Polaków". W prezentacji hasła wzięli udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezesi partii Mariusz Błaszczak i Beata Szydło.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Sałek

Data emisji: 21.08.2023

Godzina emisji: 13.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej