more_horiz
Wiadomości

Kongres "Common Future". Prezydent Duda: trzeba działać, trzeba nadal nieść pomoc Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 11:25
Możemy pomóc Ukrainie podnieść się ze zniszczeń wojennych. Widzę tutaj ogromną rolę dla polskich przedsiębiorców - mówił w Poznaniu na kongresie Odbudowy Ukrainy "Common Future" prezydent Andrzej Duda.
Common Future. Prezydent Andrzej Duda wystąpi na kongresie odbudowy Ukrainy
"Common Future". Prezydent Andrzej Duda wystąpi na kongresie odbudowy UkrainyFoto: PAP/Marcin Obara

Prezydent podkreślił, że polski biznes ma do odegrania fundamentalną rolę w odbudowie Ukrainy.

- Odbudowana i zintegrowana z Europą Ukraina z całą pewnością już dziś zajmuje, ale w przyszłości jeszcze silniej zajmie, ważne miejsce na rynku europejskim i w europejskiej przyszłości, także naszej przyszłości - powiedział Andrzej Duda.

Polska od początku wojny wspiera Ukrainę

Jak przypomniał, Polska od początku wojny wspiera Ukrainę. - Dokładamy wszelkich starań by pomóc Ukrainie nie tylko utrzymać niezależność, ale także by w miarę możliwości, podtrzymać kondycję ukraińskiej gospodarki. To sprawa wielkiej wagi również w kontekście aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i warunków, które będzie musiała spełnić, aby osiągnąć ten cel - powiedział prezydent.

Posłuchaj
00:25 12565427_1 (1).mp3 Andrzej Duda podkreślił, że Polska będzie wspierać Ukrainę w rozwoju tamtejszej gospodarki (IAR) 

Wskazał, że Ukraina musi uporać się z postsowieckim dziedzictwem, zwalczyć korupcję, wprowadzić transparentne mechanizmy w administracji i gospodarce, zapewnić przestrzeganie prawa, wprowadzić regulacje klimatyczne.

Jak podkreślił prezydent, te trudne i ważne reformy są ogromnym wyzwaniem dla kraju, który jest w trakcie wojny, ale jednocześnie to wielkie szanse o przełomowym potencjale. - Możemy wesprzeć w tym Ukrainę, pomagając w podnoszeniu kraju ze zniszczeń wojennych. Widzę tutaj ogromną rolę dla polskich przedsiębiorców - oświadczył Andrzej Duda.

Kwestia importu ukraińskiego zboża 

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda odniósł się do spornej kwestii importu ukraińskiego zboża do Polski i wypowiedzi polityków zarówno polskich, jak i ukraińskich, jakie w tym kontekście padły.

Zwracając się do przedsiębiorców uczestniczących w kongresie prezydent podkreślił, że rozumie, iż wielu z nich mogło z niepokojem odebrać te wydarzenia i wymianę zdań w mediach i na forach politycznych.

- Dla mnie współpraca z Ukrainą i wsparcie dla Ukrainy ma wymiar dziejowy. Mówię to z pełną powagą - dziejowy pomiędzy naszymi narodami, krajami. To nie jest po prostu jakieś wydarzenie, jakaś akcja - zaznaczył prezydent.

Posłuchaj
00:22 12565432_1.mp3 Prezydent w Poznaniu o relacjach z Ukrainą (IAR) 

Wskazał, że pomoc Polaków i polskich przedsiębiorców dla Ukrainy i jej obywateli uciekających przed wojną to jest "ogrom kapitału więzi międzyludzkiej, jaki powstał między naszymi krajami i narodami". Dodał, że nie wierzy w to, że jeden spór polityczno-prawny może przekreślić ten kapitał.

- Nie mam wątpliwości żadnych, że spór o dostarczanie zboża z Ukrainy na polski rynek jest absolutnie odpryskowym wycinkiem całości relacji polsko-ukraińskich. I nie wierzę, że w normalnych warunkach może na nie wpłynąć w sposób istotny. Jest to sprawa, którą po prostu musimy między sobą rozwiązać - oświadczył prezydent.

WIDEO:

W dwudniowym wydarzeniu zorganizowanym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich bierze udział ok. 1 tys. uczestników, w tym przedsiębiorców i samorządowców z Polski i Ukrainy.

W trakcie 40 zaplanowanych debat wystąpi łącznie ponad 100 panelistów. Wśród poruszanych w trakcie kongresu tematów są kwestie związane m.in. z finansowaniem odbudowy Ukrainy, czy dotyczące wyzwań logistycznych związanych z procesem odbudowy.

Polskie firmy aktywne na rynku ukraińskim

Wiceminister Jadwiga Emilewicz przekazała pod koniec sierpnia, że obecnie na terenie Ukrainy działa ok. 660 polskich firm, które pomimo wybuchu wojny kontynuują swoją działalność. Podkreśliła, że istotne jest, by już dzisiaj rozmawiać o tym, by polskie firmy były aktywne na rynku ukraińskim.

- Polska Agencja Inwestycji i Handlu kilka miesięcy temu ogłosiła wezwanie do polskich firm, aby zrobić katalog, zobaczyć, jakie jest zainteresowanie wśród polskich firm obecnością na rynku ukraińskim. Zgłosiło się ponad 2,5 tys. firm. Właściwie nie ma sektora, który byłby nieprezentowany - powiedziała wtedy Emilewicz.

Zaznaczyła, że aby polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa mogły inwestować w odbudowę Ukrainy, kluczowe jest rozwiązanie kwestii takich jak wyzwania logistyczne czy mitygacja ryzyka spowodowanego działaniami wojennymi oraz ograniczeniami związanymi z tzw. dodatkowymi kosztami operacyjnymi.

Katalog spółek

Pod koniec maja ukazał się pierwszy Katalog Polskich Spółek zainteresowanych odbudową Ukrainy. Zarejestrowało się w nim ok. 2 tys. firm reprezentujących m.in branże: budowlaną, energetyczną, rolno-spożywczą, farmaceutyczną, IT.

Publikację "Odbudowa Ukrainy Katalog Polskich Spółek zainteresowanych eksportem na rynek ukraiński oraz udziałem w powojennej odbudowie Ukrainy" przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Głównym założeniem katalogu jest wsparcie polskich przedsiębiorców w nawiązywaniu relacji z partnerami ukraińskimi oraz instytucjami międzynarodowymi, których głównym celem będzie powojenna odbudowa Ukrainy.

Czytaj też:

nt,pg,pap

Zobacz także

Zobacz także