Zmiana czasu na letni. Eksperci wskazali poważne skutki dla zdrowia

2024-03-31, 08:32

Zmiana czasu na letni. Eksperci wskazali poważne skutki dla zdrowia
Organizm potrzebuje dwóch tygodni, aby przyzwyczaić się do zmiany czasu. Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Gorsze samopoczucie i zmęczenie - to najłagodniejsze skutki zmiany czasu, jakie odczuwa nasz organizm. W nocy nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni, zabierając nam godzinę snu.

Profesor Marta Jackowska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie wyjaśnia, że organizm potrzebuje około dwóch tygodni, aby przyzwyczaić się do tej zmiany, a badania naukowe pokazują poważne skutki przechodzenia na czas letni. Ryzyko śmiertelnych wypadków wzrasta o 30 proc. Dane ze Szwecji pokazują, że do trzech dni po wiosennej zmianie czasu wzrasta też ryzyko zawału serca.

Profesor Jackowska, która zajmuje się badaniem snu, radzi, by w najbliższym czasie zwracać szczególną uwagę na jego długość i jakość. - Bierzmy nasz sen na poważnie. Połowa Polaków regularnie nie dosypia. Mamy niską jakość snu, mamy problemy zwłaszcza z zasypianiem. Unikajmy stresu, są święta, wypoczywajmy, relaksujmy się. I naprawdę bierzmy ten sen na serio, zwłaszcza w okolicy zmiany czasu - przekonuje prof. Jackowska.

Mniej efektów ubocznych powoduje zmiana czasu z letniego na zimowy, która jest wprowadzana z soboty na niedzielę w ostatni weekend października. Wtedy śpimy o godzinę dłużej.

Zmiana czasu na letni. Ekspert: ten argument jest nieaktualny

Różnicowanie czasu na letni i zimowy wprowadzono, żeby oszczędzać prąd dzięki wykorzystaniu światła dziennego w okresie letnim.

Ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej Artur Bartoszewicz podkreślił, że we współczesnej gospodarce ten argument nie jest już aktualny, ponieważ zmieniły się warunki pracy oraz sposób, w jaki spędzamy czas wolny.

Posłuchaj

Skutki zmiany czasu dla zdrowia (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Wskazał, że dziś osoby żyjące w społeczeństwach zachodnich sporo czasu spędzają w klimatyzowanych pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem.

Artur Bartoszewicz dodał, że zmiana czasu wiąże się ze sporymi kosztami zdrowotnymi i jest źle znoszona między innymi przez osoby starsze.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej