Przełomowa operacja w USA. Pacjentce przeszczepiono jednocześnie nerkę od świni i pompę wspomagającą serce

Chirurdzy z USA przeprowadzili pierwszą na świecie operację jednoczesnego wszczepienia nerki genetycznie zmienionej świni oraz mechanicznej pompy wspomagającej serce.

2024-04-25, 09:39

Przełomowa operacja w USA. Pacjentce przeszczepiono jednocześnie nerkę od świni i pompę wspomagającą serce
Zmarł pierwszy na świecie biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni. Foto: Shutterstock/fivepointsix

Tę pionierską operację przeprowadzili chirurdzy z NYU Langone Health. Najpierw wszczepili kobiecie mechaniczną pompę wspomagającą serce, a potem nerkę pobraną od genetycznie zmodyfikowanej świni. Poza tym, wszczepili jeszcze świńską grasicę, co ma pomagać organizmowi zaakceptować implant.

Biorczynią była 54-letnia kobieta, która wcześniej była poddawana regularnym dializom ze względu na zaawansowaną niewydolność nerek. Nie kwalifikowała się jednak do standardowego przeszczepu. Przyczyną były dodatkowe schorzenia i duża liczba przeciwciał, które mogłyby atakować narząd pobrany od innego człowieka.

- Chciałam tylko mieć opcję lepszego życia - powiedziała pacjentka, 54-letnie Lisa. Dodała, że bardzo chciała widzieć, jak rosną jej wnuki.

- Kiedy okazało się, że nie mogę dostać ludzkiego narządu, dowiedziałam się, że nie mam wiele czasu. Moi lekarze pomyśleli, że może istnieć szansa na otrzymanie nerki pobranej od zmienionej genetycznie świni, więc przedyskutowałam to z rodziną i mężem. Był przy mnie przez cały ten czas - opisała kobieta.

REKLAMA

Zmiany genetyczne spowodowały, że narząd jest dużo lepiej traktowany przez ludzki organizm.

Podwójny przeszczep

Jak podkreślają odpowiedzialni za zabieg specjaliści, dotąd nie wykonano nawet jednoczesnego przeszczepu wspierającej serce pompy i ludzkiego narządu.

Jednocześnie to druga w historii transplantacja nerki zmienionej genetycznie świni do żywego człowieka i pierwsza z jednoczesnym wszczepieniem grasicy.

To naprawdę niezwykłe, kiedy pomyśli się o tych wszystkich naukowych osiągnięciach, które pozwoliły nam uratować życie Lisy i doprowadziły nas do momentu, w którym być może będziemy ratowali życie wszystkim potrzebującym nowych organów - powiedział kierujący zabiegiem dr Robert Montgomery.

REKLAMA

- Nie byłoby to możliwe bez poświęcenia i kompetencji wielu utalentowanych lekarzy, naukowców, pielęgniarek, personelu administracyjnego i zespołów opieki przedoperacyjnej w NYU Langone Health, a także licznych pionierów, którzy byli przed nami - dodał specjalista.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej