Śnięte ryby w Odrze "zasługą" złotej algi. "15 mln komórek w litrze"
Najprawdopodobniej toksyna wydzielana przez złotą algę była przyczyną śnięcia ryb w Odrze pod Głogowem - przekazał rzecznik wojewody dolnośląskiego Bartosz Wojciechowski.
2024-06-17, 14:55
W okolicach dolnośląskiego Głogowa w ubiegłym tygodniu wyłowiono kilkaset kilogramów śniętych ryb. Rzecznik wojewody dolnośląskiego przekazał, że w badanych próbkach liczebność tzw. złotej algi wyniosła 15 mln komórek w litrze wody.
Śnięte ryby w Odrze. Sytuacja się poprawia
- Z badań też wynika, że sytuacja bardzo się poprawiła. Złota alga się rozproszyła, najprawdopodobniej toksyna wydzielana przez złotą algę była przyczyną śnięcia tych ryb i w tej chwili na całym Dolnym Śląsku sytuacja jest bardzo dobra - poinformował.
Obecnie nie dochodzą do urzędników sygnały o śniętych rybach w Odrze - dodał Wojciechowski. - Wszystkie służby wojewody zadziałały natychmiast. Na miejscu momentalnie zaczęliśmy zbierać te ryby. Je trzeba jak najwcześniej usuwać, bo one rozkładając się jeszcze dodatkowe toksyny i dodatkowe zatrucie powodują i to się wszystko kumuluje - tłumaczył.
Złota alga. Ministerstwo ostrzega
Na początku czerwca Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzegało przed zagrożeniem złotą algą w Odrze. Alert był związany z intensywnymi opadami deszczu.
REKLAMA
Złota alga najczęściej występuje w zbiornikach stojących, takich jak starorzecza. Rozwija się, gdy w wodzie jest mało powietrza. Wydzielana przez nią toksyna jest zabójcza dla ryb i innych organizmów żyjących w wodzie.
Jeśli w czasie pobytu nad wodą zauważymy śnięte ryby, pianę lub inne nietypowe zjawiska, należy jak najszybciej powiadomić Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
- Walka z toksycznymi algami w Odrze. Te działania mają rozwiązać problem
- Złote algi w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia
ms/PAP, IAR
REKLAMA
REKLAMA