Niebezpieczna pogoda nie odpuszcza. Upały i silne burze, pół Polski w alertach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem i burzami. Temperatury znacznie przekroczą 30 stopni Celsjusza. Najsilniejsze nawałnice mają przejść przez południe Polski.

2024-07-15, 10:45

Niebezpieczna pogoda nie odpuszcza. Upały i silne burze, pół Polski w alertach
IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami i burzami. Foto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Ostrzeżenia IMGW podzieliły Polskę na pół. Cała południowa i środkowa część kraju została objęta alertami I i II stopnia. 

IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami i burzami IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami i burzami

Burze i upały na południu

Ostrzeżenia II stopnia przed burzami wydano dla poszczególnych powiatów w woj. podkarpackim, małopolskim i lubelskim. Wiążą się one z sumami opadów do 35 mm, miejscami do 50 mm z porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwe są również opady gradu. Ostrzeżenia obowiązują na podanym obszarze w godz. 12.00-0.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 proc. Powiat tatrzański, nowotarski, nowosądecki oraz Nowy Sącz objęto ostrzeżeniem I stopnia

Jeśli chodzi o upały, ostrzeżenia I stopnia wydano dla części woj. lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Z kolei alertami II stopnia objęto woj. lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, łódzkie oraz części woj. podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Ostrzeżenie to obowiązuje w zależności od powiatu albo do środy 17 lipca do godz. 20.30, albo od poniedziałku 15 lipca od godz. 14.00 do wtorku do godz. 19.00. Temperatury mogą wynieść nawet do 35 st. Celsjusza na południu i wschodzie.

Gdzie jest burza? Radar w czasie rzeczywistym:

REKLAMA

Upały wielkim zagrożeniem dla zdrowia

W trakcie upałów ważne jest nawodnienie organizmu. Należy również unikać spacerów w pełnym słońcu w godzinach popołudniowych. Zaleca się korzystanie z letniej pogody w godzinach porannych lub po godz. 15. 

Na upały najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze. - Trzeba zaopatrzyć się w nakrycie głowy, zakładać przewiewne ubrania, a jeżeli możemy, po prostu pozostańmy w domu - radzi Piotr Szuster z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Objawami przegrzania mogą być zawroty głowy, osłabienie i duszność. W takiej sytuacji należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Czytaj także:

IMGW/PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej