Franciszek wybrał nowe "książęta Kościoła". Niespodziewany ruch ma drugie dno

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę, że mianuje 21 nowych kardynałów z całego świata. Agencja Reutera uznaje to za "nieoczekiwane wywarcie wpływu na potężną grupę duchownych, którzy pewnego dnia wybiorą jego następcę". Rosną szanse, że kolejny papież będzie kontynuował progresywną drogę Kościoła.

2024-10-06, 15:06

Franciszek wybrał nowe "książęta Kościoła". Niespodziewany ruch ma drugie dno
Papież Franciszek podczas mszy 5 pażdziernika 2024 r.Foto: PAP/EPA

- Ceremonia mianowania nowych kardynałów, znana jako konsystorz, odbędzie się 8 grudnia - powiedział 87-letni papież podczas cotygodniowej modlitwy w południe z pielgrzymami i turystami na placu Świętego Piotra.

Będzie to dziesiąty konsystorz zwołany przez Franciszka od czasu jego wyboru 11 lat temu.

Papież zwiększył swój wpływ na wybór następcy

Nowi kardynałowie pochodzą m.in. z Argentyny, Brazylii, Chile, Peru, Włoch, Wielkiej Brytanii, Serbii, Japonii, Indonezji, Kanady, Wybrzeża Kości Słoniowej i Algierii. Lista zawiera 20 osób, które nie ukończyły 80. roku życia, a zatem mogą głosować na konklawe w celu wyboru nowego papieża po śmierci lub rezygnacji Franciszka.

REKLAMA

Tylko jeden z tej grupy przekroczył próg wiekowy - 99-letni włoski arcybiskup, wymieniony z wdzięczności za swoją służbę Kościołowi. Z kolei Mykoła Byczok z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ma zaledwie 44 lata, co czyni go najmłodszym wśród kardynałów.

Na początku przyszłego roku kardynałów elektorów będzie 140, z czego prawie 80 proc. powołanych przez Franciszka. Zdaniem agencji Reutera zwiększa to prawdopodobieństwo, że następny papież będzie podzielał jego wizję bardziej postępowego, inkluzywnego Kościoła. Prawo kościelne technicznie ogranicza liczbę kardynałów elektorów do 120, ale ostatni papieże często przekraczali tę liczbę.

Mniejsze znaczenie Europy

Franciszek konsekwentnie mianował kardynałów elektorów z krajów oddalonych od Rzymu, nadając narodom europejskim mniejsze znaczenie niż jego poprzednicy. Wszyscy kardynałowie, niezależnie od wieku, mogą brać udział w spotkaniach poprzedzających konklawe, zwanych kongregacjami generalnymi. Daje im to możliwość wyrażenia opinii, jaką osobę powinni wybrać młodsi kardynałowie. Pięciu kardynałów pochodzi z Polski: to mianowani przez Benedykta XVI Stanisław Dziwisz, Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz oraz wybrani przez Franciszka Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.

Czytaj także:

Kardynałowie zajmują drugie miejsce po papieżu w hierarchii kościelnej i służą jako jego najbliżsi doradcy. Ich historyczna władza i wpływy oznaczają, że nadal są nazywani książętami Kościoła, chociaż Franciszek powiedział im, aby nie żyli jak członkowie rodziny królewskiej i byli blisko ubogich. 

Reuters/mp/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej