Cztery kluczowe czynniki decydujące o dłuższym życiu. Naukowcy nie mają wątpliwości

Brytyjscy naukowcy zbadali co najmocniej wpływa na długość życia. Wbrew pozorom niespodzianek nie ma, choć wpływ genów jest mniejszy niż można było się spodziewać. 

2025-02-20, 16:10

Cztery kluczowe czynniki decydujące o dłuższym życiu. Naukowcy nie mają wątpliwości
Aktywność fizyczna jest ważnym czynnikiem wpływającym na długość życia. Foto: Jacek Boron/REPORTER

Sekret dłuższego życia

Na długie życie wpływa wiele czynników, ale okazuje się, że geny nie są aż tak ważne. Z najnowszego badania naukowców z instytutu Oxford Population Health wynika, że najważniejsze są czynniki środowiskowe. Plus geny trochę decydują, ale w sporej mierze pośrednio - sporo bowiem zależy, od rodziny w jakiej rodzi się człowiek. 

W badaniu naukowcy przyjrzeli się wpływowi 164 czynników (środowiskowych i genetycznych) na starzenie się,  22 główne choroby związane z wiekiem i przedwczesną śmierć. Do dyspozycji badaczy były dane pół miliona osób z brytyjskiego Biobanku. 

Dzięki nowej unikalnej mierze starzenia się (na podstawie poziomu białka we krwi) naukowcy byli w stanie powiązać narażenie na czynniki środowiskowe i genetyczne na starzenie się biologiczne. W ten sposób zidentyfikowano 25 czynników środowiskowych wpływających na ludzki zegar biologiczny. W tym cztery najważniejsze, mające największy wpływ: 

  • palenie tytoniu
  • aktywność fizyczna
  • status społeczno-ekonomiczny
  • warunki życia

Jak łatwo zauważyć, aż dwa z czterech głównych czynników są czynnikami ekonomicznymi, na które przez początkową część życia ludzie nie mają żadnego wpływu. 

REKLAMA

Tymczasem narażenie na czynniki ryzyka we wczesnym dzieciństwie ma wpływ na starzenie się przedwczesną śmierć. Skutki tych czynników mogą oddziaływać nawet po 80 latach. 

Czynniki środowiskowe są najważniejsze, ale geny też mają znaczenie

Zasadniczo narażenie na czynniki środowiskowe odpowiada za 17 proc. zmiennych ryzyka zgonu, podczas gdy czynniki genetyczne mniej niż 2 proc. Ale to nie oznacza, że nie ma wyjątków od reguły - zagrożenie demencją czy rakiem piersi ma głównie podłoże genetyczne. 

Czytaj także:

- Nasze badania pokazują, że narażenie na szkodliwe substancje ma głęboki wpływ na zdrowie, na co można wpływać zarówno indywidualnie, jak i poprzez politykę mającą na celu poprawę warunków społeczno-ekonomicznych, ograniczenie palenia lub promowanie aktywności fizycznej - powiedziała The Sun Cornelia van Duijn, profesorka epidemiologii St Cross w Oxford Population Heath i główna autorka artykułu referującego wyniki badania. 

REKLAMA

Co robić, by długo żyć?

Pomijając urodzenie się w co najmniej średniozamożnej rodzinie zapewniającej odpowiednie warunki życia w początkowym okresie, można mieć spory wpływ na długość swojego życia. Naukowcy zalecają: 

  • rzucenie palenia,
  • dbanie o dobrze zbilansowaną dietę,
  • mycie zębów dwa razy dziennie,
  • dbanie o aktywność fizyczną,
  • dbanie o swoje stopy,
  • uporządkowanie snu (czyli wysypianie się i ograniczanie drzemki w ciągu dnia!),
  • spędzanie czasu z innymi ludźmi. 

Źródło: TheSun/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej