Wniosek o wotum nieufności. Sejm zdecydował ws. minister Kotuli
Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla Katarzyny Kotuli. Złożyli go posłowie PiS. Parlamentarzyści tego ugrupowania chcieli odwołania minister do spraw równości w związku z planami wprowadzenia przepisów o uzgadnianiu płci.
2025-02-20, 20:58
Wotum nieufności wobec Katarzyny Kotuli. Wniosek został odrzucony
Za przyjęciem wniosku o wotum nieufności głosowało 196 posłów. Przeciwne zdanie wyraziło 232 parlamentarzystów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W obronie ministry Kotuli stanął m.in. premier Donald Tusk.
- Ministra Kotula ma twarde poglądy, ale działa w sposób bardzo odpowiedzialny, jest wzorem umiarkowania w polityce, dlatego mam nadzieję, że dalej będzie pełniła swoją misję - mówił szef rządu w czasie debaty nad wnioskiem.
Z kolei posłowie PiS argumentowali swój wniosek "brakiem kompetencji i skuteczności na zajmowanym stanowisku". Ponadto powoływali się na "gotowy projekt ustawy o »uzgodnieniu płci«", który miał być "już w ministerialnej szufladzie".
REKLAMA
Komentarz Kotuli
Po odrzuceniu wniosku Prawa i Sprawiedliwości sama ministra odniosła się do sprawy za pośrednictwem platformy X. We wpisie podziękowała wszystkim osobom, które jej zaufały.
"Dziękuję wszystkim tym, którzy mi w ostatnim roku zaufali, z którymi mogłam pracować na rzecz równego traktowania, walki z przemocą, na rzecz bezpiecznej, otwartej Polski, w której mniejszości się chroni, a nie je wyklucza. Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wobec mnie wotum nieufności. Pracujemy dalej!" - napisała.
Jeszcze w środę sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec Katarzyny Kotuli.
Czytaj także:
REKLAMA
- Sejm zgodził się na areszt dla Zbigniewa Ziobry
- Skandal w Sejmie. Przemówienie Ziobry przerwane po groźbie. "Kula w łeb"
- Szefowa CBA odchodzi. "Rezygnacja przyjęta"
Źródło: PAP/egz
REKLAMA