"Młodzi ludzie to nie tania siła robocza"

Bezrobocie wśród młodych – to temat debaty, która odbyła się Parlamencie Europejskim. Organizatorem spotkania była sieć stacji radiowych Euranet, do której należy Polskie Radio.

2011-04-12, 20:00

"Młodzi ludzie to nie tania siła robocza"
. Foto: fot. Euranet

Bezrobocie wśród młodzieży jest ogromnym problemem między innymi w Hiszpanii. O jego skali mówi Raquel hiszpańska studentka psychologii. - Blisko 40 procent młodych ludzi w Hiszpanii cierpi z powodu bezrobocia, które z kolei jest wywołane kryzysem ekonomicznym. Bezrobocie dotyka przede wszystkim studentów  - mówi Raquel.

W debacie Eurenetu wzięła również udział niemiecka eurodeputowana Jutta Steinruck z grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE, członkini Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. - Unia Europejska musi prowadzić  aktywną politykę na rynku pracy. Musimy także sformułować wnioski jakie są problemy w poszczególnych regionach, ponieważ różne regiony mają różne problemy. Musimy znaleźć sposoby jak edukować ludzi, a także zaprzestać myślenia, że można zatrudniać młodych ludzi, jak tanią siłę roboczą, bez pieniędzy i bez zabezpieczeń socjalnych – powiedziała w czasie debaty Jutta Steinruck.

Unia bliżej

Temat bezrobocia wśród młodzieży europejskiej był omawiany podczas czwartej już debaty projektu Euranet w Parlamencie Europejskim.  Wzięli w niej udział m.in. polscy studenci  z akademickiego Radia Kampus. Jak mówi Erlends Calabuig prezes zarządu Euranet, debata była okazją dla młodych, aby powiedzieć decydentom w Brukseli o swoich problemach - Pomysł polega na tym, aby przedstawiciele młodej generacji, w tym przypadku studenci mogli spotkać się twarzą w twarz z decydentami w UE i  zaprezentować im swoje  pytania i obawy – powiedział Calabuig.

W styczniu stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wyniosła 9,5 procent. Najsilniejszy wzrost bezrobocia w ujęciu rocznym wśród młodych zanotowano we Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Bułgarii, Węgrzech.

REKLAMA

Joanna Kędzierska, Bruksela

rk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej