Unijny komisarz wzywa do budowy "muru dronów" na granicy z Rosją

Po incydencie z rosyjskim dronem w litewskiej przestrzeni powietrznej unijny komisarz ds. obronności Andrius Kubilius wezwał kraje regionu do budowy "muru dronowego" i przygotowanie się do masowej produkcji bezzałogowców na wypadek przyszłych zagrożeń.

2025-07-15, 10:21

Unijny komisarz wzywa do budowy "muru dronów" na granicy z Rosją
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: TETIANA DZHAFAROVA/AFP/East News

Apel o "mur dronowy" na wschodniej granicy

Unijny komisarz ds. obronności Andrius Kubilius zaapelował do Litwy i innych krajów regionu o zbudowanie "muru dronowego" i przygotowanie się do masowej produkcji dronów po ubiegłotygodniowym naruszeniu litewskiej przestrzeni powietrznej przez dron produkcji rosyjskiej. - Ten incydent pokazuje, że taki dron jest w stanie naruszyć litewską przestrzeń powietrzną. Pozostaje kwestią otwartą, czy Litwa jest gotowa bronić się przeciwko takim zagrożeniom i czy ma to tego niezbędny potencjał - powiedział Kubilius w poniedziałek w telewizji LRT. - Dlatego apeluję do Litwy i innych krajów regionu, by pracowały nad Planem Obrony Wschodniej Granicy. Planem fizycznej ochrony polegającej przede wszystkim na zainstalowaniu szeregu barier fizycznych na ziemi, ale obejmującej nie tylko mur fizyczny, lecz również stworzenie muru dronowego - oznajmił.

Uzgodnienia krajów regionu. Brak unijnego finansowania 

W maju 2024 r. ówczesna ministra spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite ogłosiła, że kraje regionu uzgodniły, iż stworzą mur dronowy wykorzystujący bezzałogowe samoloty do monitorowania granicy i obejmujący rozmieszczenie antydronowych systemów, które zatrzymają drony używane do przemytu oraz przeprowadzania prowokacji ze strony państw obcych.

W marcu br. Litwa i Estonia nie uzyskały jednak unijnego finansowania na ten projekt. Według Kubiliusa "niewiele świadczy" o tym, by Litwa i inne kraje bałtyckie były właściwie przygotowane do odpowiadania na ewentualne ataki dronowe Rosji. - W tej chwili chodzi nie tyle o produkowanie i magazynowanie dronów, ile o naukę i szkolenie zespołów ludzi, którzy byliby w stanie bardzo szybko wyprodukować drony w dowolnym momencie i w liczbie wymaganej dla muru dronowego - ocenił.

W czwartek litewska straż graniczna zauważyła obiekt latający, który według wojska pozostał w litewskiej przestrzeni powietrznej przez mniej więcej trzy minuty, po czym rozbił się w pobliżu zamkniętego przejścia granicznego z Białorusią, sojuszniczką Rosji, w Szumsku.

Czytaj także: 

Źródło: PAP/pjm

Polecane

Wróć do strony głównej