PJN zbiera podpisy. Chce iść z ustawą emerytalną do TK

2011-06-13, 16:35

PJN zbiera podpisy. Chce iść z ustawą emerytalną do TK
. Foto: fot. PAP/Adam Warżawa

Posłowie ugrupowania mają już wniosek o zaskarżenie ustawy o OFE. Potrzebują jeszcze 50 podpisów, by zajął się nią Trybunał Konstytucyjny.

- Nie pomogły głosy ekspertów, nie pomogły głosy polityków, nie pomogły głosy autorytetów ekonominiczny - rząd postąpił tak jak chciał - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie szef  partii Polska Jest Najważniejsza Paweł Kowal.  PJN przedstawił osiem argumentów na rzecz niezgodności ustawy z konstytucją, posłowie  ugrupowania wskazują m.in. na: naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa i pewności prawa, naruszenie zasady praw nabytych i prawa do zabezpieczenia społecznego oraz odpowiedniego okresu vacatio legis.

Jego partia przekonuje posłów do wspólnego zaskarżenia ustawy o OFE do Trybunału Konstytucyjnego. Klub przedsawił w poniedziałek wniosek  w tej sprawie. Żeby Trybunał się nią zajął, brakuje mu większości z koniecznych 50 poselskich podpisów.

Poseł Tomasz Dudziński powiedział, że zwróci się nie tylko do klubów opozycyjnych ale także do posłów PO i PSL, którzy krytykowali obniżenie składki do OFE.  Jeszcze w kwietniu zaskarżyć ustawę chciało także PiS. Tymczasem szef klubu parlamentarnego tej partii Mariusz Błaszczak powiedział w poniedziałek że posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie będą podpisywać się pod wniosekiem PJN bo opowiadają się za wyborem między OFE i ZUS-em.

Zdaniem Błaszczaka PJN po stracie twórczyni partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej szuka sposobu zaistnienia na scenie politycznej i to jedyny powód przedstawienia skargi.

Dyscypliny partyjnej w tej sprawie nie zamierza wprowadzać natomiast SLD. Rzecznik Tomasz Kalita powiedział, że Sojusz też miał szereg konstytucyjnych wątpliwości do ustawy, między innymi co do trybu jej uchwalenia.

Ustawa o OFE zakłada, że składki przekazywane do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostaną obniżone z 7,3 procent 2,3 procent. Od 2017 roku do OFE ma trafiać 3,5 procent naszego wynagrodzenia. Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach i będą dziedziczone tak samo jak w OFE. Będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflację.

IAR, wit

Polecane

Wróć do strony głównej