Centrum Kopernika zaprasza do planetarium

2011-06-19, 02:00

Centrum Kopernika zaprasza do planetarium
Na dachu planetarium: heliokamera w białej kopule - specjalny teleskop do obserwacji Słońca. . Foto: fpt. CNK

W warszawskim planetarium, czyli na "Niebie Kopernika", można zobaczyć 20 milionów gwiazd.

Posłuchaj

Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Centrum Nauki Kopernik udostępnia od niedzieli największą swoją atrakcje - planetarium. Jak zaznacza dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, planetarium jest to więcej niż kino i więcej niż obserwatorium astronomiczne. Wyjątkowe wrażenia zapewnia sferyczny ekran o kształcie kopuły i średnicy 16 metrów. Filmy do planetarium tworzone są w specjalnej technologii 8 obrazow HD na jednej klatce. Filmy wyświetlać będą dwa rzutniki o rozdzielczości 4096x2400 pikseli każdy. W środku sali natomiast znajduje się projektor Megastar.

Pracownik Planetarium Karol Wójcicki powiedział, że pracują tu dwa rodzaje projektorów. Pierwszy to projektor gwiazdowy Megastar 2. Umożliwia on wyświetlenie 20 milionów gwiazd, w tym perfekcyjny obraz Drogi Mlecznej. Drugi system - Digital Sky - oprócz obserwacji gwiazd umożliwia też oglądanie filmów i animacji. Obraz przekazywany jest w jakości 4000 pikseli i do obsługi tych projektorów potrzeba 25 komputerów.

W planetarium będą też wyświetlane projekcje dzieci z bohaterami filmu Ulicy Sezamkowej na czele, dla starszych przygotowano film: "Dobór naturalny. Darwin i jego największa z tajemnica". W Centrum Nauki Kopernik są filmy dla każdej grupy wiekowej: dla przedszkolaków, gimnazjalistów i uczniów i licealistów. Niebo Kopernika będzie otwarte od wtorku do czwartku w godzinach od 9.30 do 19.00, a w weekend do 20.00. Bilety można rezerwować pod warszawskim numerem infolinii 22 596 41 00 oraz w kasach planetarium Niebo Kopernika.

Oficjalne otwarcie nastąpiło o 12.00, natomiast wieczorem o 22.00 ze specjalnym koncertem wystąpi Urszula Dudziak i zespół Superband. Będą iluminacje oraz multimedialne prezentacje astronomiczne.

agkm, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej