Piąty dzień walk. "Czarna sobota" na Woli
Piątego dnia powstania na specjalny rozkaz Hitlera oddziały niemieckie miały stłumić powstanie, zniszczyć miasto, a ludność wymordować.
2011-08-05, 08:47
Posłuchaj
Zobacz serwis Powstanie Warszawskie>>>
Data 5-ego sierpnia 1944 przeszła do historii jako "Czarna Sobota" na Woli. Pacyfikacji powstania dokonywały specjalne oddziały, które nie brały jeńców. W dniach 5-7 sierpnia wymordowano od 40 do 60 tys. osób. Dokładna liczba zamordowanych nie jest znana. Niemcy używali ludności cywilnej jako "żywych tarcz", czyli pędzili przed czołgami atakującymi pozycje powstańców.
Wybiła godzina "W". Pierwszy dzień powstania>>>
Od rana dochodziło do krwawych starć powstańców z oddziałami niemieckimi, które chciały przebić się do Ogrodu Saskiego i zabezpieczyć drogi przelotowe z Woli do mostu Kierbedzia. Powstańcy musieli stawić czoło wyjątkowo zaciekłym oddziałom pod dowódctwem Reinefartha.
REKLAMA
- Między innymi w grupie Reinefartha były plutony policji, straży przemysłowej, Turkmeni, Ormianie oraz dwie szczególnie zbrodnicze jednostki: karna brygada Dirlewanger i brygada stworzona z byłych jeńców wojennych Kamińskiego. Główny kierunek natarcia to było wzmocnienie obsady niemieckiej mostu Kierbedzia i skonsolidowanie obrony na linii Wisły, w przewidywanym ataku Armii Czerwonej - zaznaczył Maciej Roszkowski, historyk Muzeum Powstania Warszawskiego
Stare Miasto w rękach powstańców. Drugi dzień powstania>>>
Piątego sierpnia powstańcy z Batalionu "Zośka" odnieśli też duży sukces, zdobywając obóz koncentracyjny przy ulicy Gęsiej. Uwolniono wówczas blisko 350 Żydów z różnych krajów Europy.
Początek bombardowań. Trzeci dzień powstania>>>
REKLAMA
- Nigdy nie zapomnę grupki Żydów biegnących do mnie, do mojego bunkru, w którym przebywała moja sekcja. Oni byli tak szczęśliwi. Część z nich dołączyła potem do mojego oddziału - wspominał Stanisław Sieradzki, pseudonim "Świst"
Harcerska Poczta Polowa. Czwarty dzień powstania>>>
Jak podkreśla Maciej Roszkowski z Muzeum Powstania Warszawskiego, brygady pacyfikujące Wolę to byli zwyrodnialcy i kryminaliści. Na Woli cywilów mordowano z broni maszynowej, dowódca jednostek pacyfikacyjnych Warszawy generał von dem Bach zakazał mordowania kobiet i dzieci.
Zobacz powstańcze kalendarium Portalu Polskiego Radia
REKLAMA
Powstańcze kalendarium to cykl przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.
IAR/mr
REKLAMA