Ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Sybiraków

Rozpoczynają się uroczystości związane z XI Międzynarodowym Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uczestnicy marszu pragną w ten sposób zachować pamięć o ofiarach represji sowieckich na obywatelach polskich.

2011-09-08, 16:31

Ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Sybiraków
Pomnik zamordowanych w Jedwabnem. Foto: Wikipedia/F. Czarnowski, lic. CC

Posłuchaj

Rzecznik prokuratury okręgowej Maria Kudyba powiedziała, że cały czas trwa praca służb w celu wykrycia sprawców.
+
Dodaj do playlisty

W piątek w Białymstoku odbędzie się 11. Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uczestnicy spotkają się o godz. 10 przy Pomniku Katyńskim, o 11.30 rozpocznie się msza święta w kościele Ducha Świętego, a o 12.50 uroczystości przy Pomniku - Grobie Nieznanego Sybiraka.

W czwartek popołudniu w kościele pw. Ducha Św. w Białymstoku wręczono natomiast odznaczenia państwowe, resortowe i związkowe. Zaplanowano też zwiedzanie Muzeum Sybiraków, Panoramy Golgoty Wschodu, a o godz. 18 zwiedzanie Muzeum Wojska.

 

Już niedługo powstanie Muzeum Sybiru

W Białymstoku stopniowo powstaje także Muzeum Sybiru. Delegacja z Białegostoku - z prezydentem miasta na czele - przez 10 dni na Syberii zbierała materiały do nowej placówki.

REKLAMA

Jak mówi dyrektor Muzeum Wojska - Robert Sadowski już udało się zgromadzić wiele materiałów.

- Ci ludzie zajmują się historią swoich rodzin, historią naszego narodu, zbierają materiały. Dostałem mnóstwo dokumentów i zdjęć, jest ich naprawdę sporo. Najważniejsze są jednak kontakty, które zaowocują późniejszymi kontaktami tutaj, wszelkiego rodzaju pomysłami - zaznaczył Robert Sadowski.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował natomiast, że w trakcie wyprawy udało się podpisać umowy o współpracy z Rosjanami.

 

Muzeum Sybiru ma powstać w Białymstoku do 2016 roku. Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania.

REKLAMA

 

Dzień na zdjęciach: zobacz galerię>>>

 

Kim są sprawcy profanacji pomnika w Jedwabnem?

Tymczasem Prokuratura Okręgowa w Łomży przejęła od Prokuratury Rejonowej w tym mieście postępowanie w sprawie zniszczenia pomnika w Jedwabnem. Sprawcy nadal są nieuchwytni.

REKLAMA

Pod koniec sierpnia na pomniku upamiętniającym mord kilkuset żydowskich mieszkańców tego miasteczka w lipcu 1941 r. zostały wymalowane przez nieznanych sprawców faszystowskie symbole i antysemickie napisy.

Rzecznik prokuratury okręgowej Maria Kudyba powiedziała, że cały czas trwają prace służb w celu wykrycia sprawców.

- Sprawą zbezczeszczenia pomnika w Jedwabnem oraz kilkoma innymi przypadkami wybryków z podtekstem rasistowskim w województwie podlaskim zajmuje się specjalna grupa dochodzeniowa utworzona na poziomie województwa - dodała Maria Kudyba.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej