"Dla dobra braci był gotów zapłacić każdą cenę"

- Ksiądz Jerzy głosił ewangelię miłości - podkreślił kardynał Nycz podczas liturgii w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki.

2011-10-19, 21:30

"Dla dobra braci był gotów zapłacić każdą cenę"

Posłuchaj

kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski, ksiądz Jerzy głosił ewangelię miłości
+
Dodaj do playlisty

Główne uroczystości odbyły się wieczorem w Sanktuarium błogosławionego na Żoliborzu w Warszawie, gdzie znajduje się Jego grób. W kościele Św. Stanisława Kostki odprawiono mszę świętą. Przewodniczył jej kardynał metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Uroczystości zgromadziły rzesze wiernych. Metropolita Warszawski podkreślił w homilii, że błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko był wymownym znakiem tego, co kapłan katolicki pragnie uczynić dla dobra swoich braci i jaką cenę jest gotów za to zapłacić.

Kardynał dodał, że ksiądz Jerzy szukał potwierdzenia, czy to co robi jest Ewangelią miłości, nawet jeżeli ludzie z boku, nawet ludzie kościoła twierdzili że jego działalność jest mało ewangeliczna. Kardynał Nycz powiedział , że ksiądz Jerzy konsekwentnie głosił ewangelię miłości bez obawy i bez lęku. Hierarcha podkreślił, że ksiądz Jerzy zwoływał Kościół na eucharystii, która była dla niego czymś najważniejszym i którą sprawował z przejęciem i pięknie. Na zakończenie uroczystości, Metropolita Warszawski dokonał otwarcia i poświęcenia Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks.Jerzego Popiełuszki.

fot.
fot. PAP/Jacek Turczyk

 

REKLAMA

We Włocławku w Sanktuarium Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego, tuż obok zapory, z której zrzucono do Wisły ciało księdza, odprawiona została uroczysta Msza święta. Przewodniczył jej arcybiskup-senior archidiecezji gdańskiej, Tadeusz Gocłowski.
Arcybiskup Gocłowski przewiduje, że włocławskie sanktuarium zyska należne mu miejsce pośród świątyń w całej Polsce.  - Włocławek jest miejscem, gdzie ksiądz Jerzy oddał swoje życie i dlatego włocławskie sanktuarium ma szczególny charakter - ocenił duchowny.

W sanktuarium przechowywane są relikwie księdza Jerzego. To tak zwane relikwie bezpośrednie, zwane też relikwiami pierwszego stopnia, czyli części ciała. Włocławska świątynia opiekuje się kośćmi dłoni błogosławionego.

Czytaj więcej w artykule Zabójstwo księdza Jerzego>>>

Porwania i zamordowania ks. Popiełuszki dokonali trzej oficerowie SB z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki: Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski. Zabójcy, po odsiedzeniu wyroków więzienia są już na wolności.

REKLAMA

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko został patronem jednej z zakopiańskich szkół. W środę w 27-mą rocznicę zamordowania księdza Popiełuszki przez oficerów SB, gimnazjum nr 3 na Olczy zostało nadane imię legendarnego kapelana Solidarności. Na poświęconym sztandarze szkoły umieszczono wizerunek błogosławionego kapłana wraz z mottem "Zło, dobrem zwyciężaj". Taki patron jak ksiądz Jerzy jest szczególnie potrzebny nam w obecnych czasach - mówił podczas uroczystości ksiądz Leszek Mirek dyrektor Domu Rekolekcyjnego Episkopatu Polski "Księżówka". 

fot.
fot. PAP/Grzegorz Momot

 

REKLAMA

Z patrona dumni są uczniowie gimnazjum na zakopiańskiej Olczy. "Chcemy wzorować się na niezłomnej postawie ks. Jerzego, który swoim życiem i decyzjami pokazał, co znaczy odwaga i patriotyzm" - powiedział gimnazjalista Jakub Kluś.

Słuchaj o ks. Jerzym Popiełuszko w serwisie RADIA WOLNOŚCI>>>

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii "Nasz duszpasterz i my" autorstwa Jerzego Szóstki - białostoczanina, przyjaciela księdza Jerzego, a jednocześnie fotografa przy parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wystawę na terenie olczańskiego gimnazjum zorganizował białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Na wystawie prezentowane są plansze ze zdjęciami z lat 1980-1988, dokumentującymi działalność ks. Jerzego i ludzi mu bliskich oraz ówczesną sytuację polityczną.
Na zaprezentowanych fotografiach można zobaczyć m.in. msze za ojczyznę odprawiane przez księdza Jerzego, zdjęcia robotników Huty Warszawa, z którymi był zaprzyjaźniony. Na ekspozycji znalazły się także zdjęcia z manifestacji patriotycznych w Warszawie, pogrzebu Grzegorza Przemyka oraz samego Jerzego Popiełuszko, a także późniejszych pielgrzymek ludzi pracy, m.in. do wsi Okopy koło Suchowoli, rodzinnej miejscowości księdza Jerzego. Wystawa ta wcześniej była prezentowana m.in. w kościele Misji Katolickiej w centrum Paryża. 

REKLAMA

fot.
fot. PAP/Jacek Turczyk

 

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy k. Suchowoli na Białostocczyźnie w ubogiej katolickiej rodzinie rolników. Jak wielokrotnie podkreślał, to m.in. dzięki religijnemu wychowaniu, które otrzymał od rodziców, zdecydował się zostać księdzem. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1972 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.

  Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Jerzy organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał prześladowanych i internowanych oraz ich rodziny. W podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki gromadzona była m.in. żywność i leki. Ks. Popiełuszko przewodził w kościele św. Stanisława Kostki mszom w intencji ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią. W swoich kazaniach nawoływał, by "zło dobrem zwyciężać". 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został porwany przez trzech oficerów SB, kiedy wraz kierowcą jechał samochodem na trasie Bydgoszcz - Toruń. Uprowadzony  był torturowany, skrępowany i wieziony w bagażniku, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października.

Pogrzeb ks. Popiełuszki na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu i sprzeciwu wobec władz komunistycznych. Ks. Popiełuszko został beatyfikowany w 2010 roku.

REKLAMA

gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej