X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Film o "numerze stulecia" wchodzi do kin

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 11:46
W poniedziałek wieczorem odbyła się warszawska premiera najnowszego filmu Waldemara Krzystka "80 milionów".
Audio
  • Waldemar Krzystek: niemal zupełnie nie ma w filmie elementów fikcyjnych
  • Władysław Frasyniuk: przełamano kanon polskiej martyrologii
Scena z filmu 80 milionów
Scena z filmu "80 milionów" Foto: mat. pras.

Oparte na faktach kino akcji o Władysławie Frasyniuku, Józefie Piniorze, Piotrze Bednarzu i Stanisławie Huskowskim trafi na ekrany w piątek. Film będzie rozpowszechniany pod hasłem "numer stulecia". Opowiada o brawurowej akcji odzyskania przez nich z banku pieniędzy należących do dolnośląskiej "Solidarności". Stało się to tuż przed stanem wojennym w 1981 roku, zanim konto zostanie zablokowane. Związkowcom udaje się wyprowadzić w pole tropiących ich esbeków.Reżyser Waldemar Krzystek powiedział, że historia była tak atrakcyjna, a autentyczni bohaterowie tak barwni, że nie potrzeba było koloryzować na potrzeby filmu. - Znałem ich wszystkich bardzo dobrze. Musiałem skupić się na prawdzie tych postaci. Jest kilka fikcyjnych fragmentów w tym filmie, ale większość wydarzyła się naprawdę - dodał twórca.

Waldemar Krzystek napisał senariusz wspólnie z pisarzem, reżyserem teatralnym, krytykiem i dziennikarzem Krzysztofem Kopką. Powstało sprawnie opowiedziane sensacyjne kino z pozytywnym zakończeniem. Jeden z bohaterów wydarzeń Władysław Frasyniuk ocenił, że zrobienie takiego filmu to wielka odwaga, ponieważ nie jest on zrobiony "posągowo". - Film Krzystka jest zrobiony niezgodnie z polską tendencją, według której bohaterowie mogą być tylko martwi. To jest jedyne nasze powstanie narodowe, które zwyciężyło - dodał Frasyniuk.

Jedną z postaci w filmie jest jest biskup Henryk Gulbinowicz, który ukrywał w siedzibie kurii wrocławskiej 80 milionów odzyskanych z banku. Według Władysława Frasyniuka, biskup jest barwniejszą postacią niż jego filmowy odpowiednik. - Dał się poznać jako bardzo mądry odważny duchowny obdarzony niezwykłym poczuciem humoru - powiedział.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

W filmie "80 milionów" główne role zagrali: Krzysztof Czeczot (jako Józef Pinior), Filip Bobek (jako Władysław Frasyniuk), Wojciech Solarz (jako Stanisław Huskowski), Maciej Makowski (jako Piotr Bednarz). W pozostałych rolach: Piotr Głowacki i Sonia Bohosiewicz w roli esbeków, a ponadto: Jan Frycz, Olga Frycz, Agnieszka Grochowska, Emilia Komarnicka, Mariusz Benoit i Mirosław Baka, Marcin Bosak.

/
/
/
/
mat.
mat. pras.


Czytaj więcej w serwisie specjalnym >>>

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiem, że zrobiłem film dla nielicznych widzów (wideo)!

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 22:00
Reżyser Łukasz Barczyk opowiada o swoim najnowszym filmie "Italiani", specjalnie dla serwisu kultura.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia "80 milionów" wkrótce w kinach

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 16:07
25 listopada do kin wejdzie nowy film reżysera Waldemara Krzystka pt. "80 milionów". Pokazuje on sensacyjną historię pieniędzy, wypłaconych tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego.
rozwiń zwiń