Polski zimorodek pokonał rekordową odległość

Zimorodek, który pod koniec października przyleciał do rezerwatu w hrabstwie Suffolk w Wielkiej Brytanii, został zaobrączkowany w Drawieńskim Parku Narodowym.

2011-11-24, 12:26

Polski zimorodek pokonał rekordową odległość
. Foto: (fot. Katarzyna Stępniewska/Wikimedia Commons)

Oznacza to, że ptak gatunku Alcedo atthis pokonał rekordową odległość dla tego kierunku - 971 km. Współpracownik Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN w Gdańsku, Roman Kucharski, zajmujący się zimorodkami od prawie 20 lat, powiedział że jest to pierwszy potwierdzony przelot ptaka tego gatunku na Wyspy Brytyjskie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Nie oznacza to jednak, że była to najdłuższa wycieczka rodzimego zimorodka. Ornitolog podkreślił, że zaobrączkowane przez niego ptaki odnajdywano w Hiszpanii (2,1 tys. km), we Francji (1,2 tys. km), a także w Szwajcarii, Holandii, Chorwacji i w Niemczech.

- Zasadniczo migrują ptaki młodociane i to ich dotyczą te rekordy przelotów. Osobniki dorosłe są w znacznej mierze osiadłe, bądź przemieszczają się na znacznie krótsze dystanse - powiedział Kucharski.

Brytyjski rekordzista został zaobrączkowany przez Kucharskiego jako pisklę 6 lipca tego roku nad rzeką Drawą. To właśnie tam, a także nad Wdą i Brdą są największe populacje lęgowe zimorodka w kraju.

Badacz przewiduje, że zimorodek najprawdopodobniej wróci z emigracji w kolejnym sezonie lęgowym, czyli na wiosnę przyszłego roku. Ptaki te - wyjaśnił - mają tendencję do powrotów w miejsca, gdzie się wylęgły. - Anglia jest dla niego tylko miejscem, gdzie łatwiej mu przetrwać zimę. Zimorodki, które odleciały na zimę (część zostaje w kraju), powracają do Polski na przełomie marca i kwietnia - dodał Kucharski.

Ciężkie życie

Według ornitologa, zimorodki nie mają ostatnio lekkiego życia. - Trzy ostatnie lata są dla populacji polskiej niżowe. Sporo zimorodków ginie w czasie surowych zim, kiedy to pomimo siarczystych mrozów nurkują w celu zdobycia pokarmu i giną z przechłodzenia lub głodu - powiedział. Populacja tego gatunku szacowana jest na 2,5-6 tys. par, co sprawia, że jest on określany jako nieliczny. Tak duże wahania liczebności gatunku związane są z warunkami, jakie panują zimą.

O odnalezieniu polskiego zimorodka w rezerwacie przyrody Orford Ness w Wielkiej Brytanii informował portal BBC.

Kucharski przypomniał, że w przypadku znalezienia ptaka z obrączką należy ten fakt zgłosić do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku (www.stornit.gda.pl). 

sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej