Podział władzy w Korei Płn. Czy to już zmiana ustroju?

Syn Kim Dzong-ila, Kim Dzong-un, podzieli się władzą ze swoim wujem i dowództwem armii – donosi agencja Reutera, powołując się na źródło bliskie Pekinowi i Pjongjangowi.

2011-12-21, 09:34

Podział władzy w Korei Płn. Czy to już zmiana ustroju?

Posłuchaj

Bronisław Komorowski po rozmowie z władzami Chin o sytuacji w Korei Północnej. Prezydent przebywa z trzydniową wizytą w Państwie Środka
+
Dodaj do playlisty

Według źródła agencji Kim Dzong-un ma wprawdzie poparcie armii, która miała oświadczyć mu posłuszeństwo, ale jako przywódca niesprawdzony, bez poparcia podobnego do tego, którym się cieszył jego ojciec, będzie musiał się konsultować. To oznacza, pisze Reuters, „przejście z władzy dyktatorskiej do zbiorowej”.

Jang Song-thaek, 65-letni szwagier Kim Dzong-ila i wuj młodszego Kima, od 2009 roku jest przewodniczącym Krajowej Komisji Obronnej, dowództwa armii Północnej Korei.

Reuters podkreśla, że wprawdzie nie może zdradzić kto jest jego informatorem, ale „jest on bliski Pjongjangowi i Pekinowi” i „skutecznie przewidział już wydarzenia w przeszłości”. Między innymi, donosi agencja Reutera, zdał prawidłową relację z pierwszego testu nuklearnego Północnej Korei w 2006 roku. Według tegoż źródła Pekin został poinformowany o śmierci Kim Dzong-ila dopiero w poniedziałek, na kilka godzin zanim wiadomość podała koreańska telewizja.

Według informatora Reutera przewrót wojskowy jest „bardzo mało prawdopodobny”, ponieważ armia przyjęła przejęcie władzy przez syna i spadkobiercę Kima. – Wojsko złożyło mu posłuszeństwo – cytuje Reuters swoje źródło.

REKLAMA

Według źródła w poniedziałek Korea Północna przeprowadziła też test rakiety, żeby ostrzec Waszyngton by się nie wtrącał. – Testem rakietowym Korea chciała dostarczyć wiadomość, że mają możliwości obronienia się. Jednak najprawdopodobniej nie będzie (Korea – red.) przeprowadzać testów nuklearnych w najbliższym czasie, o ile nie zostanie sprowokowana – cytuje Reuters swoje źródło. Ostatnie testy nuklearne Północnej Korei miały miejsce w 2006 i 2009 roku, później kraj ten wystąpił z rozmów sześciostronnych z udziałem Stanów Zjednoczonych, Południowej Korei, Chin, Japonii i Rosji.

 Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej