Ogłoszenia o licytacjach nieruchomości w internecie

Przewiduje to wprowadzona od piątku nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

2012-01-06, 11:42

Ogłoszenia o licytacjach nieruchomości w internecie
. Foto: SXC

Zgodnie z uchwalonym w kwietniu zeszłego roku zapisem K.p.c. "obwieszczenie o licytacji należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej". Dotychczasowe brzmienie przepisu nie przewidywało zamieszczania informacji w sieci.

 

Dobra zmiana

- Środowisko komornicze traktuje tę nowelizację pozytywnie, dzięki temu poszerza się krąg osób, do których może dotrzeć obwieszczenie. Internet to medium bardzo nośne i coraz bardziej powszechne - powiedział wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej (KRK) Krzysztof Dolny.

Przypomniał, że funkcjonuje już strona internetowa www.licytacje.komornik.pl. Dotychczas obwieszczenia o licytacjach były tam umieszczane na zasadzie dobrowolności. Dlatego na razie serwis zawiera informacje o około tysiącu licytacji - także dotyczących ruchomości. Po zmianie liczba ogłoszeń może wzrosnąć do kilkudziesięciu tysięcy.

REKLAMA

 

Licytacja pod kontrolą

Serwis - jak informuje KRK - jest zintegrowany z programami do obsługi kancelarii komorniczych, co umożliwia automatyczne zamieszczanie i usuwanie obwieszczeń.

- Strona będzie rozbudowywana, ale już teraz spełnia wymogi, aby wywiązać się z obowiązku nałożonego przez ustawę - zaznaczył Dolny. Strona zawiera także przepisy prawne oraz odnośniki na witryny KRK.

 

REKLAMA

 Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Pomysł zmian K.p.c. dotyczący tej kwestii został zgłoszony w Sejmie poprzedniej kadencji przez Komisję Nadzwyczajną "Przyjazne Państwo". Posłowie wskazywali wówczas, że zmiana powinna "wywołać pozytywny skutek gospodarczy w postaci szerokiego dostępu zainteresowanych osób do informacji o licytacjach nieruchomości, co z kolei może przełożyć się na liczbę uczestników tych licytacji i na uzyskiwane w ramach tych licytacji ceny za nieruchomości".

- Powinno to skutkować zaspokojeniem wierzycieli właściciela licytowanej nieruchomości w większym stopniu niż dotychczas - argumentowano w uzasadnieniu tej zmiany.

REKLAMA

mr



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej