ACTA to sukces polskiej prezydencji?

2012-01-22, 10:09

ACTA to sukces polskiej prezydencji?
. Foto: SXC.hu

Decyzję Rady Unii Europejskiej o podpisaniu kontrowersyjnej umowy handlowej ACTA polskie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło jako sukces przewodnictwa Polski w Radzie.

Jak czytamy na stronie ministerstwa: "15 grudnia 2011 roku, dzięki staraniom polskiej prezydencji, Rada UE podjęła decyzję o podpisaniu umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA). Proces ten był jednym z priorytetów Ministerstwa Gospodarki realizowanych podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Z komunikatu zatytułowanego "Unia wzmacnia egzekwowanie praw własności intelektualnej" dowiadujemy się, że ACTA, której celem jest "lepsze egzekwowanie praw własności intelektualnej na terytorium 27 państw członkowskich UE oraz Australii, Kanady, Japonii, Republiki Korei, Meksyku, Maroka, Nowej Zelandii, Singapuru, Szwajcarii i USA" chroni interesy europejskich przedsiębiorców.

"Zapobiega głównie naruszeniom własności intelektualnej, bez względu na rozmiar prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności w sektorach takich jak rolnictwo, przemysł, sztuka, kultura i nauka". W komunikacie podreślono, że "podpisanie i ratyfikacja ACTA pozwoli na zachowanie konkurencyjności europejskich przedsiębiorców oraz pozytywnie wpłynie na zatrudnienie w UE i relacje handlowe z państwami trzecimi".

"Wiodącą rolę w procesie uzgodnienia możliwości wyrażenia zgody Rady na podpisanie umowy ACTA odegrał Komitet ds. Polityki Handlowej UE (TPC). Pracom TPC w II półroczu 2011 roku przewodniczyli przedstawiciele Departamentu Polityki Handlowej Ministerstwa Gospodarki" - czytamy w notatce.

ACTA budzi kontrowersje, szczególnie w środowisku internautów. Przeciwnicy umowy podkreślają, że może ona doprowadzić do ograniczenia dostępu do wielu treści umieszczonych w sieci.

Treść porozumienia w języku polskim>>>

mg.gov.pl, kk

Polecane

Wróć do strony głównej