KRRiT: Telewizja Trwam nie będzie wyłączona

Krzysztof Luft (KRRiT) tłumaczy, że Telewizja Trwam nie nadaje w systemie naziemnym, więc jej sygnał nie zniknie z odbiorników, podobnie jak 150 innych stacji.

2012-02-28, 09:00

KRRiT: Telewizja Trwam nie będzie wyłączona
Krzysztof Luft w studiu radiowej Jedynki. Foto: Andrzej Żak/PR

Posłuchaj

Krzysztof Luft (KRRiT) w "Sygnałach Dnia"
+
Dodaj do playlisty

Wyłączenie nadawania analogicznego i włączenie cyfrowego nastąpi 31 lipca 2013.  Co to jest naziemny multipleks cyfrowy?  Jak mówił Krzysztof Luft z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nadawanie analogowe umożliwia przesyłanie w ramach jednego pasma tylko jednego programu,. Po cyfryzacji w  ramach jednej częstotliwości jest zaprogramowanych kilka programów, w przypadku telewizji osiem. – Są one splecione w „warkocz”, ten warkocz jest wysyłany i rozkodowywany przez odbiornik – powiedział Krzysztof Luft.  W Polsce będą budowane trzy multipleksy. Jeden dla nowych nadawców, drugi dla nadawców komercyjnych już nadających, a trzeci dla TVP. Na razie pierwszy multipleks musi być częściowo zajęty przez TVP, bo trzeci multipleks powstanie później. W kwietniu 2014 roku TVP opuści multipleks pierwszy i odbędzie się kolejny konkurs dla nadawców.

Cała ta operacja jest związana z wyłączeniem nadawania naziemnego i przejściem na nadawanie cyfrowe. To dotyczy trzech programów TVP i czterech komercyjnych: TVN, Polsat, Puls i TV4. Krzysztof Luft tłumaczył, że nikogo innego nie dotyczy wyłączenie nadawania analogowego,  ponieważ 150 stacji nadaje sygnał satelitarny, rozprowadzany w sieciach kablowych.

Dlaczego Telewizji Trwam nie przyznano koncesji na pierwszy multipleks? KRRiT jasno określa kilka kryteriów, m.in. ekonomiczne – zauważa Luft. Dodaje, że przy częstotliwości analogowej wykorzystanie koncesji dotyczy jednego nadawcy. Tym razem, gdyby jeden z nadawców nie mógł kontynuować nadawania, odbywałoby się to ze stratą dla pozostałych. Dlatego przywiązywano szczególną wagę do bezpieczeństwa finansowego, żeby uniknąć sytuacji, że ktoś może mieć problem z finansowaniem inwestycji.  

Budowa multipleksu jest szacowane na 600 mln złotych, a to oznacza obciążenie dla jednego programu na tym multipleksie około 7 mln złotych rocznie, w ciągu 10 lat.

REKLAMA

Krzysztof Luft powiedział, że Telewizji Trwam nie nadaje w systemie naziemnym, więc nie będzie wyłączona. Wszyscy będą odbierać ten program nadal, podobnie jak programy 150 innych stacji, które nadają sygnał satelitarny.

Mówi, że rozpatrując wniosek o miejsce na multipleksie stwierdzono, że majątek Lux Veritatis składa się w dużej części z pożyczki, prawie 70 mln złotych, która może generować olbrzymie koszty. Nie pokazano jednak KRRIT umowy dotyczącej tej pożyczki, stąd trudno było stwierdzić, czy tak jest.

agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej