Zepchnięci na margines, bez szans na pracę?

Osoby upośledzone umysłowo, jeśli już zostaną zatrudnione radzą sobie znakomicie. Praca jest dla nich także doskonałą terapią.

2012-03-06, 16:53

Zepchnięci na margines, bez szans na pracę?
. Foto: sxc.hu

Posłuchaj

Elżbieta Gołębiewska, przewodnicząca zarządu EKON
+
Dodaj do playlisty

Mimo zachęt, jak dopłata do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, pracodawcy niechętnie zatrudniają takie osoby. Znikają zakłady pracy chronionej, a osoby niepełnosprawne nie znajdują zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Najtrudniej przekonać pracodawców do zatrudniania osób chorych psychicznie lub niepełnosprawnych intelektualnie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Stowarzyszenie EKON zatrudnia ponad tysiąc osób niepełnosprawnych, w tym ponad 40 procent osób chorych psychicznie. Jak podkreśla przewodnicząca zarządu EKON Elżbieta Gołębiewska, osoby upośledzone umysłowo, jeśli już zostaną zatrudnione radzą sobie znakomicie. Praca jest dla nich także doskonałą terapią. To ich szansa na integrację ze społeczeństwem.

Przykłady do naśladowania

Stowarzyszenie EKON jest organizacją non profit, pomagającą osobom wykluczonym społecznie, szczególnie chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie. Współpracuje między innymi z siecią marketów Carrefour. Fundacja Carrefour przekazała stowarzyszeniu blisko 150 tysięcy euro na realizację projektu, dzięki któremu 150 osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo zostanie przygotowanych do pracy w ochronie środowiska.

REKLAMA

Katarzyna Kosel - dyrektor HR Carefour Polska zaznaczyła, że osoby niepełnosprawne świetnie sprawdzają się także w pracy w handlu przy przygotowywaniu towaru dla klientów na przykład w dziale tekstyliów ale także w kasach. Osoby niesłyszące mają bardzo dobry kontakt z klientami i nie ma z tym żadnych problemów. Szczególnie zadowoleni są klienci niesłyszący, którzy mogą porozumieć się z kasjerem w języku migowym.

Według danych GUS w Polsce jest blisko 3,4 miliona osób niepełnosprawnych, z czego 2,1 miliona to osoby w wieku produkcyjnym. Na otwartym rynku pracy zatrudnionych jest 465 tysięcy osób niepełnosprawnych.

IAR, gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej