Organizacje praw człowieka o wyroku egipskiego sądu
Zdaniem Amnesty International skazanie Hosniego Mubaraka to "znaczący krok w walce z bezkarnością, która królowała przez długi czas w Egipcie", ale...
2012-06-02, 20:02
...wyroki uniewinniające dla sześciu wysokich przedstawicieli egipskich sił bezpieczeństwa oznaczają, że jeszcze wiele pozostaje do zrobienia, aby wyjaśnić całą prawdę o tym, co się stało, i by sprawiedliwość zatriumfowała - ocenia w oświadczeniu AI.
"Wiele osób uważa uniewinnienie wysokich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa za oznakę tego, że winni naruszania praw człowieka wciąż mogą uniknąć sprawiedliwości" - napisała AI.
Zdaniem Human Right Watch (HRW) sobotni wyrok to "poważny sygnał dla przyszłych przywódców Egiptu, że nie stoją ponad prawem". Rzecznik HRW Joe Stork zaznaczył, że ten wyrok "to precedens, gdyż jeszcze przed rokiem nie do pomyślenia było to, że Mubarak stanie przed sądem".
Jednak werdykt nie spełnił oczekiwań w stopniu, w którym odstraszałby policję przed naruszeniem praw człowieka w przyszłości. Zdaniem HRW orzeczenie sądu wciąż ochrania bezkarność egipskiego MSW w jego aktach przemocy wobec demonstrantów.
Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak i jego dawny minister spraw wewnętrznych Habib al-Adli zostali skazani na karę dożywotniego więzienia za krwawe stłumienie ubiegłorocznych protestów. Sześciu wysokich funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, sądzonych w tym samym procesie, zostało uniewinnionych. Jak powiedział sędzia, nie znaleziono wystarczających dowodów ich winy. Od zarzutów korupcji - z powodu przedawnienia - zostali oczyszczeni dwaj synowie Mubaraka - Alaa i Gamal.
W wyniku fali bezprecedensowych protestów społecznych w Egipcie Hosni Mubarak ustąpił ze stanowiska 11 lutego 2011 roku po blisko 30 latach u władzy. Podczas krwawo tłumionych demonstracji zginęło ok. 850 nieuzbrojonych protestujących.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP,kk
REKLAMA