Cząstka Higgsa odnaleziona. Co to naprawdę znaczy?
Jak tłumaczy Paweł Brueckman de Renstrom z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, uczestnik eksperymentu ATLAS - to bardzo ważny dzień dla historii fizyki.
2012-07-04, 21:50
Posłuchaj
Udowodniono istnienie cząstki, którą postulowano 50 lat temu - podkreśla naukowiec.
Cząstka Higgsa to brakujący element Modelu Standardowego, który opisuje najmniejsze składniki materii. Barbara Wosiek z Instytutu Badań Fizyki Jądrowej PAN mówi, ze to milowy krok dla naukowców zajmujących się fizyką cząstek elementarnych. - Potrafimy wytłumaczyć dlaczego masy cząstek są tak różne, dlaczego elektron jest tak lekki, a proton tak ciężki - wyjaśnia Wosiek.
Cząstka Higgsa należy do cząstek fundamentalnych, czyli takich, które nie składają się z mniejszych elementów. Profesor Leszek Roszkowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych ocenia, że odkrycie jest silnym argumentem na rzecz teorii opartych na tak zwanej hipersymetrii. Zakładają one istnienie kilku bozonów Higgsa, a także istnienie wielu nieznanych jeszcze cząstek fundamentalnych.
Wszystkie badania wymagają jeszcze weryfikacji. Ostateczne potwierdzenie, że znaleziona cząstka to rzeczywiście bozon Higgsa powinno nastąpić już w tym roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, gs
REKLAMA
REKLAMA