Amerykanie opublikowali dokumenty o Katyniu

2012-09-10, 20:50

Amerykanie opublikowali dokumenty o Katyniu
. Foto: archives.gov

Na stronie internetowej amerykańskich archiwów państwowych można już zapoznać się z materiałami dotyczącymi zbrodni katyńskiej.

Posłuchaj

Marek Wałkuski z Waszyngtonu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rząd USA odtajnił i opublikował ponad tysiąc stron dokumentów na temat zbrodni katyńskiej. Pochodzą one z archiwów Departamentu Stanu, Pentagonu, amerykańskich wojsk lądowych oraz archiwów prezydentów Roosevelta, Trumana i Eisenhowera.
Do nowych materiałów dołączono wcześniej publikowane materiały, w tym dokumenty zebrane przez tak zwaną Komisję Maddena, która prowadziła śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej w latach 1951-52. Komisja ustaliła wówczas, że odpowiedzialne za śmierć polskich oficerów w lesie latyńskim było NKWD. Nie rozstrzygnięto jednak wówczas czy rząd USA i prezydent Roosevelt znali i ukrywali prawdę o Katyniu
Dokładna zawartość publikacji zostanie omówiona podczas uroczystości w amerykańskim Kongresie, która odbędzie się o godz. 21 czasu polskiego. Poza dyrekcją amerykańskich archiwów państwowych USA wezmą w niej udział historycy i działacze polonijni.
Adres strony to http://www.archives.gov/research/foreign-policy/katyn-massacre/


Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
"Liczymy na podobny krok ze strony innych państw"
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski liczy na to, że opublikowanie w internecie wszystkich amerykańskich dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej, skłoni inne państwa do podobnego kroku.
Wiceminister Bogusław Winid podkreślił, że swoje archiwa powinny w tym zakresie otworzyć zarówno państwa na Zachodzie, jak i Wschodzie, te, które miały jakiekolwiek wiadomości na temat Katynia. Wiceszef MSZ powiedział, że czekamy na otwarcie "solidnego zespołu archiwalnego", między innymi Federacji Rosyjskiej, Białorusi.
W opinii wiceministra, to czy w opublikowanych w poniedziałek dokumentach jest coś przełomowego, ocenią historycy, którzy te zasoby będą badać. Podkreślił, że będzie to niezwykle istotne dla wszystkich historyków, badaczy, dziennikarzy, osób zainteresowanych problematyką katyńską, ponieważ będą mieli w jednym miejscu zgromadzone materiały z kilkunastu różnych ośrodków, instytucji rządowych, bibliotek prezydenckich.
Paweł Skibiński z Muzeum Historii Polski przypomina w rozmowie z Polskim Radiem, że zbrodnia katyńska i późniejsze kłamstwo miały dalekosiężne skutki polityczne. Obejrzyj cały wywiad z historykiem Pawłem Skibińskim>>>
Obejrzyj też wywiad ze Sławomirem Frątczakiem>>>

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

Polecane

Wróć do strony głównej