Tusk: wojna między braćmi to przekleństwo
Nie ma nic cenniejszego niż bezpieczna ojczyzna z wewnętrznym pokojem - powiedział premier Donald Tusk, odwiedzając z okazji Święta Niepodległości polskich żołnierzy i policjantów służących w międzynarodowych misjach w Kosowie.
2012-11-11, 12:37
Posłuchaj
Szef rządu w przemówieniu z tej okazji podkreślił, że Polacy doskonale wiedzą, jak groźne dla niepodległości kraju są wewnętrzne konflikty. "Nie ma większego przekleństwa niż wojna między braćmi" - mówi Tusk.
"Polska jest dzisiaj bezpiecznym państwem i bezpiecznym domem dla swoich obywateli (...). Ale jak łatwo jest utracić bezpieczeństwo i dobrą reputację, wiedzą mieszkańcy tej ziemi" - powiedział premier podczas uroczystego apelu wśród polskich żołnierzy w Kosowie.
Co Polacy robią w Kosowie?
Polski Kontyngent Wojskowy KFOR wchodzi w skład Międzynarodowych Sił Zadaniowych Wschód. W ramach działalności operacyjnej PKW KFOR monitoruje przestrzeganie porozumień i traktatów międzynarodowych na terenie Kosowa.
PKW skupia się głównie na przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji oraz na wspieraniu władz lokalnych i organów porządkowych w utrzymywaniu porządku i bezpieczeństwa.
REKLAMA
Obecnie w Kosowie służy XXVI zmiana PKW KFOR pod dowództwem ppłka Adama Luzyńczyka. Polscy żołnierze są obecni w Kosowie od 1999 r.
Z kolei w skład prowadzonej przez Unię Europejską misji EULEX wchodzi ok. 120 polskich policjantów i innych funkcjonariuszy. Zadaniem EULEX jest pomaganie władzom Kosowa w budowie struktur państwa prawa - policji, wymiaru sprawiedliwości, służb celnych i granicznych. Jednostką Specjalną Policji służącej w Kosowie w ramach EULEX kieruje podinspektor Ireneusz Sieńko.
Niespełna dwumilionowe, zamieszkane w większości przez Albańczyków Kosowo, dawna serbska prowincja, ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 roku. Suwerenność Kosowa uznało ponad 90 państw na całym świecie, w tym USA i większość z 27 państw UE - prócz Hiszpanii, Słowacji, Rumunii, Grecji i Cypru. Belgrad nadal traktuje Kosowo, które jest kolebką serbskiej państwowości, jako swoją prowincję i deklaruje, że nigdy nie uzna jego niepodległości.
Zobacz galerię - Świeto Niepodległości>>>
REKLAMA
REKLAMA