Marsz PiS. "Nie ma polskości bez wolności"

2012-12-13, 21:30

Marsz PiS. "Nie ma polskości bez wolności"
Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość marsz "Wolności, Solidarności i Niepodległości".

Posłuchaj

Relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zobacz serwis specjalny: STAN WOJENNY>>>

Zobacz galerię - 31. rocznica stanu wojennego >>>

Zdjęcia z marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości >>>

21.31

Jerzy Buzek - były szef Parlament Europejskiego - powiedział, że już nie ma nikogo kto by zagrażał naszej wolności i demokracji. Jak dodał, pomimo tylu lat wciąż między sobą wykopujemy przepaści.

21.06

Zofia Romaszewska w Jedynce: Solidarność w Polakach ciągle trwa (...) Polacy cały czas wiedzą, że kiedy jest źle, to trzeba sobie pomagać.

Czytaj więcej >>>

20.57

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w przemówieniu pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Warszawie, że PiS będzie próbowało na początku przyszłego roku powołać nowy rząd. Jego zdaniem polską godność i suwerenność może budować tylko nowa władza.

Czytaj więcej >>>

20.48

Paweł Graś na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

20.35

Ten krótki wpis Leszka Millera wzbudził wiele emocji na Twitterze. Czytaj więcej >>>

fot.
fot. Twitter

20.24

Jarosław Kaczyński: chcemy powiedzieć głośno, że Polska będzie wolna, solidarna, niepodległa.

fot.
fot. PAP/Jakub Kamiński

20.15

Jarosław Kaczyński: wszyscy uczciwi Polacy chcą wolnej Polski (...) Zbudujemy polską solidarność, polski solidarny naród.

20.02

Marsz dotarł przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęły się przemówienia.

19.46

fot.
fot. Twitter

19.32

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z marszu "Wolności, Solidarności i Niepodległości". ZOBACZ >>>

19.14

fot.
fot. Twitter

19.02

Uczestnicy marszu na Placu Trzech Krzyży w Warszawie.

fot.
fot. PAP/Jacek Turczyk

18.54

- Wolności ma być coraz mniej, solidarności w ogóle, a niepodległość jest na sprzedaż - takie plany - zdaniem prezesa PiS - realizuje władza.

18.47

Przed rozpoczęciem marszu aktorka Halina Łabonarska przedstawiła deklarację ideową. W dokumencie przypomniano wydarzenia sprzed 31 lat. Znalazły się również odniesienia do współczesności, w tym stwierdzenie, że ponad 20 lat po przemianach ustrojowych "wolność, solidarność i niepodległość pozostają wyzwaniem".

18.42

fot.
fot. Twitter

18.33

Jarosław Kaczyński: jesteśmy tu, bo to jest nasz obowiązek wobec tych, którzy zginęli (...) Dziękujemy tym,którzy nie opuścili wtedy rąk.

18.21

- Ten marsz ma przypomnieć to, o czym dzisiaj często się zapomina - mówił przed rozpoczęciem marszu Jarosław Kaczyński

18.05

Andrzej Duda z PiS na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

17.53

- Ja widzę jedną analogię między tym 13 grudnia a tamtym 13 grudnia. Tego 13 grudnia też Jarosław Kaczyński nie będzie internowany - powiedział szef rządu Donald Tusk.

17.46

Na Placu Trzech Krzyży skąd wyruszy marsz PiS zebrało się ponad 2 tysiące osób. Uczestnicy zgromadzenia mówili reporterom IAR, że chcą nie tylko upamiętnić stan wojenny w 31. rocznicę jego wprowadzenia, ale też zaprotestować przeciwko sytuacji w kraju.

17.35

Bronisław Komorowski złożył kwiaty przed pomnikiem byłego prezydenta USA Ronalda Reagana.

fot.
fot. PAP/Rafał Guz

17.28

Już niedługo marsz PiS.

fot.
fot. Twitter

17.20

W radiowej Jedynce trwa debata o stanie wojennym. Goście: Zofia Romaszewska, Wojciech Borowik i Mirosław Chojecki.

17.12

Krótkie filmy o stanie wojennym można dziś oglądać w krakowskich tramwajach. W sześciu 20-sto sekundowych odsłonach filmowych pasażerowie mogą przypomnieć sobie historię Solidarności oraz drogę, która doprowadziła do wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.

16.56

Marcin Bosacki na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

16.43

- Nie wystarczą słowa, trzeba coś robić - tak Henryk Wujec komentuje apel prezydenta, by wysyłać paczki wolności i solidarności dla uwięzionych opozycjonistów. Henryk Wujec wspiera akcję, gdyż sam w czasie stanu wojennego dostawał podobne przesyłki.

16.20

Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski przekonywał, że "działania policyjne w pełni oparte są o prawo, a podejmowane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa tych, którzy dzisiaj będą manifestować". Odpowiadając na zarzut inwigilacji osób zmierzających na marsz PiS, Sokołowski podkreślił, że policja robi w czwartek to samo, co w przypadku każdego dużego zgromadzenia, które zabezpiecza.

Czytaj więcej >>>

16.07

Wystawa ukazująca banknoty - cegiełki emitowane przez opozycję antykomunistyczną po 13 grudnia 1981 r. - towarzyszyła radomskim obchodom 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Na banknotach często umieszczano karykatury gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

15.53

Posłowie PiS twierdzą, że policja zatrzymuje i kontroluje autokary zdążające do Warszawy i pyta o listy uczestników, a także o przewoźników. Zdaniem posłów PiS jest to zastraszanie, które niektórym osobom może skojarzyć się z okresem PRL i stanem wojennym.

Czytaj więcej >>>

15.47

Zapraszamy!

fot.
fot. Twitter

15.42

- Zapalając światło pamięci oddamy hołd ofiarom stanu wojennego ale także będzie to gest solidarności z narodami ciągle zniewolonymi - wyjaśniał prezes IPN doktor Łukasz Kamiński. Instytut Pamięci Narodowej apeluje, by wieczorem o 19.30 w każdym domu zapalić symboliczne światełko.

15.27

- Dzienniki gen. Wiktora Anoszkina, znane jako tzw. notatka Anoszkina, zostały w czwartek przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej. "Dzienniki stanowią jeden z najważniejszych dowodów na to, jaka była prawda o genezie stanu wojennego" - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński.

15.12

Największą rzeczą, jaką możemy dzisiaj zrobić, jest poszerzanie obszaru demokracji - powiedział prezydent do dawnych opozycjonistów. W 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia ludziom zasłużonym w walce o wolność i demokrację.

15.01

- Jesteśmy mistrzami świata w obchodzeniu smutnych rocznic - uważa Bogdan Zdrojewski, minister kultury.

Czytaj więcej >>>

14.43

Politycy PiS apelują do szefa MSW o wydanie dyspozycji policjantom, by nie przekraczali swoich uprawnień w związku z zaplanowanym na wieczór marszem.

Czytaj więcej >>>

14.29

W całej Wielkopolsce trwają uroczystości związane z 31 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Włączyli się w nie uczniowie. Nastolatkowie z lubońskiego gimnazjum nr 1 napisali książkę o stanie wojennym. Dziś w rocznicę jego ogłoszenia zorganizowali cichą przerwę.

14.20

Krzysztof Kosiński na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

14.16

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz z PO krytykuje zawłaszczanie rocznicy stanu wojennego przez jedną partię polityczną. Ulicami Warszawy przejdzie wieczorem "Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości" zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj więcej >>>

13.57
Solidarna Polska
chce, by w specjalnej uchwale Sejm uczcił ofiary i potępił sprawców wprowadzenia stanu wojennego.
Czytaj więcej>>>
13.26
Bunkier przeciwatomowy z okresu zimnej wojny można było zwiedzić w czwartek w Poznaniu. Pierwszą otwartą prezentację obiektu zorganizowano w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Lokalizacja obiektu była utajniona do 2000 roku.
13.20
PiS chce, aby Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjną ustawę, na mocy której ustalono 5-letni termin przedawnienia karalności przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy PRL. - W imię prawa i sprawiedliwości - argumentował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
O tym wniosku oraz zapowiedzi nowelizacji przepisów doprecyzowujących ściganie propagowania komunizmu, poinformowali w czwartek posłowie PiS na konferencji prasowej w Sejmie.

/

Fot. PAP/Tomasz Gzell
Czytaj więcej>>>
13.10
Wprowadzenie w Polsce stanu wojennego do tej pory budzi wiele kontrowersji wśród Polaków. Historycy ubolewają, że coraz większa część społeczeństwa skłania się do tezy głoszonej przez komunistów, że stan wojenny był złem koniecznym. To - zdaniem Bogusława Klaczyńskiego z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - skutek kampanii propagandowej zohydzającej Solidarność w oczach Polaków.
13.00
Gościem audycji "Z kraju i ze świata" radiowej Jedynki był były przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Związków Zawodowych Milicji Obywatelskiej, internowany w Białołęce Wiktor Mikusiński.
Czytaj więcej>>>
12.25
W 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, kwiaty na grobie kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki złożyli politycy PSL na czele z prezesem Stronnictwa, wicepremierem Januszem Piechocińskim.
Czytaj więcej>>>

Wicepremier,
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

12.11

12.04
"Tramwaj wolności" to tytuł wystawy fotografii dokumentujących wydarzenia stanu wojennego. Zdjęcia można oglądać w tramwaju nr 10, który w czwartek jeździ po wrocławskich ulicach.
11.48
11.24
CYTAT:
"Wolność wymaga stałej dbałości, stałego zabiegania. Tak, jak każde inne dobre uczucie w życiu, wymaga podlewania. Tą wolność polską trzeba stale pielęgnować, ale także się nią umiejętnie dzielić. Myślę, że to już jest zadanie waszego pokolenia, by korzystając z możliwości życia w wolnym, niepodległym, demokratycznym kraju, żebyście pamiętali o cudzej wolności, o tych, którzy tej wolności są pozbawieni" - Bronisław Komorowski.
11.15
13 grudnia to dzień smutny dla wszystkich Polaków, dlatego tu jestem i obchodzę go w zadumie - powiedział Duda składając kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. - Generał Jaruzelski postawił kraj w stan wojny, postawił przeciwko obywatelom Polski wojsko, ZOMO, milicję - stwierdził.
Czytaj więcej>>>
11.03
Rzut oka na Rynek Główny w Krakowie:

/

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
10.56
Gen. Wojciech Jaruzelski
zostanie w szpitalu do przyszłego tygodnia. - Obecnie życiu generała nie zagraża niebezpieczeństwo i po wyrównaniu zaburzeń hematologicznych zostanie wypisany do domu - powiedział dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Czytaj więcej>>>
10.23
- Rocznicy stanu wojennego nie powinno się świętować, o stanie wojennym powinno się pamiętać - powiedział prezydent Bronisław Komorowski .
Czytaj więcej>>>
10.02
Patrole ZOMO i Milicji Obywatelskiej wróciły na ulice Krakowa . W 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego studenci na Rynku Głównym prowadzą żywą lekcję historii. W mundurach służb z lat 80. rozdają specjalnie przygotowane ulotki i egzemplarze ówczesnych gazet.
9.30
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

/

Fot.  PAP/Adam Warżawa
09.05
Rzut oka, na to, co się dzieje w Warszawie:

/

Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
8.41
Gość audycji "Komentatorzy" w radiowej Trójce szef Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP Wiktor Świetlik powiedział, że jak wynika z badań część polskiego społeczeństwa zamiast potępić, uzasadnia decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. - To świadczy o potwornej degeneracji świadomości historycznej. Krok dalej jest już tylko rzecznik [SLD Dariusz] Joński, który tłumaczył, że Powstanie Warszawskie było w latach 80. - stwierdził.
Czytaj więcej>>>
8.20
- 12 grudnia 1981 wyszedłem z domu popołudniu, a wróciłem po prawie pięciu latach - powiedział w "Sygnałach dnia” radiowej Jedynki Bogdan Borusewicz w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Czytaj więcej>>>

Bogdan
Bogdan Borusewicz. Fot. Wojciech Kusiński/PR

8.15
Rzecznik PiS Adam Hofman
rozszyfrowuje z radiowej Trójce hasła, pod którymi odbędzie się w czwartek Marsz Niepodległości.
Czytaj więcej>>>

Adam
Adam Hofma. Fot. Polskie Radio

7.25
Przy wyjściu ze stacji metra Centrum w Warszawie zostały rozstawione koksowniki, stanął również opancerzony transporter czechosłowacki marki "SKOT" oraz telebim, na którym wyświetlono archiwalne przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. W ten sposób Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska przypomina młodym ludziom o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Czytaj więcej>>>
7.18
Gościem audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce był członek komitetu honorowego marszu "Wolności, Solidarności i Niepodległości" kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński . Nawiązując do hasła marszu Gliński ocenił, że w Polsce nie mamy "doskonałej wolności", nasza niepodległość wciąż jest "niepodległością, którą trzeba potwierdzać", a z solidarnością "to już w ogóle jest najgorzej".
Czytaj więcej>>>

Piotr
Piotr Gliński. Fot. Wojciech Kusiski/PR

6.56
- Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia było zaskoczeniem - powiedział w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Andrzej Gwiazda , współtwórca Wolnych Związków Zawodowych i "Solidarności". W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Gwiazda przyznał, że spodziewał się decyzji generała Wojciecha Jaruzelskiego tydzień później.
Czytaj więcej>>>
6.32
- Stan wojenny zabrał mi rok życia, zniszczył emocje w narodzie i podzielił ludzi - powiedział  w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego były prezydent i historyczny przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa . - Stan wojenny przyniósł wiele zła - podkreślił.
Czytaj więcej>>>
6.22


6.15
Ulicami Warszawy w czwartek będzie kursowała specjalna linia "13XII" obsługiwana przez stary autobus marki Ikarus. Trasa będzie przebiegała przez miejsca związane z historią stanu wojennego, m.in. obok siedziby MSW, aresztu przy ul. Rakowieckiej czy siedziby Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" przy ul. Mokotowskiej.
6.10
IPN
zachęca, by 13 grudnia o godz. 19.30 każdy zapalił lampkę w swoim oknie lub wirtualnie na stronie ipn.gov.pl . Akcja nawiązuje do gestu solidarności z Polakami z Wigilii 1981 r. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego zapalił wówczas papież Jan Paweł II, a prezydent USA Ronald Reagan apelował o to samo do Amerykanów.
Od wtorku na ścianie budynku IPN przy ul. Towarowej w Warszawie symbolicznie "zapłonęło" Światło Wolności - na gmachu naprzemiennie wyświetla się napis "Ofiarom stanu wojennego" z wymienionymi nazwiskami oraz zapalona świeca z napisem "13 Grudnia 1981". Jak informował Instytut, to hołd dla tych, którzy zginęli w stanie wojennym, oraz manifestacja przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych.

/

6.00
W czwartek w całym kraju odbędą się uroczystości związane z 31. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w spotkaniu byłych internowanych opozycjonistów. PiS organizuje manifestację w stolicy. Demonstrować mają też narodowcy .


Z nocy:
Przed willą gen. Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie w rocznicę stanu wojennego ułożono krzyż ze zniczy. Kilkaset osób przyszło tu, by upamiętnić ofiary tamtych dni. Czytaj więcej>>>
Dom generała został wcześniej otoczony barierkami, sam Jaruzelski jest od popołudnia w szpitalu. Czytaj więcej>>>

Polecane

Wróć do strony głównej