Rośnie pokolenie eurosierot...

W Nowym Sączu tylko w ostatnim roku do środka Wsparcia i Terapii Rodzin trafiło 20 % więcej tzw. eurosierot niż 2 lata temu.

2013-01-12, 15:40

Rośnie pokolenie eurosierot...
Porzucenie jest dla dziecka ogromną traumą. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Posłuchaj relacji Moniki Chrobak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Najczęściej porzucane są dzieci od 10. do 12. roku życia. Rodzice wyjeżdżają za granice w poszukiwaniu pracy i zostawiają je u swoich krewnych, a potem o nich zapominają. - Często dorośli nie wracają już do Polski i tworzą nowe rodziny - tłumaczy Henryk Leśniara, dyrektor Ośrodka Wsparcia i Terapii Rodzin.

Największy odsetek dzieci, które trafiły w ostatnim czasie do sądeckich rodzin zastępczych, pochodzi z domów, gdzie nadużywano alkoholu. - Moja mama nie interesowała się mną, nie rozmawiała ze mną, często nie było jej w domu - wspomina 15-letnia Diana w rozmowie z Moniką Chrobak, reporterką Polskiego Radia.

Porzucenie jest dla dziecka jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń, dochodzi bowiem do zachwiania poczucia bezpieczeństwa i miłości, co może przynieść dramatyczne skutki. - Dlatego tak ważne jest znalezienie dla tych dzieci środowiska zastępczego, które zadba o  zaspokojenie ich elementarnych potrzeb. Wówczas wiele z doświadczonych wcześniej traum ma szansę ulec skorygowaniu  - wyjaśnia psycholog Jolanta Piesiewicz-Miłek.

Obecnie w sądeckich rodzinach zastępczych przebywa 140 dzieci.

REKLAMA

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej