Jasna Góra: 23. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

W tym roku przypada 73. rocznica zbrodni katyńskiej. W intencji pomordowanych Polaków została odprawiona Msza święta przed Cudownym Obrazem.

2013-04-07, 17:36

Jasna Góra: 23. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

Posłuchaj

Halina Drachal, prezes Stowarzyszenia Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, przypomina, że spotkania na Jasnej Górze to już wieloletnia tradycja (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mszy przewodniczył kapelan Federacji Rodzin Katyńskich ks. komandor Janusz Bąk. W modlitwie uczestniczyły Rodziny Katyńskie z całego kraju. Przybyły również delegacje młodzieży. W prezbiterium Kaplicy wystawiono poczty sztandarowe.
- Wielką jest rzeczą umierać dla Polski. 73 lata temu z rąk katów NKWD zginęła polska elita jeńców obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W niewoli sowieckiej znalazło się od 130 do 250 tys. polskich żołnierzy, policjantów i osób cywilnych. 5 marca 1940 roku został praktycznie podpisany na nich wyrok śmierci - podkreślił ksiądz.
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
- Wyrok ten wydało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików Związku Sowieckiego. Pod tym wyrokiem znalazły się podpisy Stalina, Berii, Woroszyłowa, Mołotowa, Kalinina i Kaganowicza. Mocą tego wyroku zamordowano wszystkich - powiedział kapelan.
Federacja Rodzin Katyńskich jest organizacją społeczną, zrzeszającą działające w kraju i zagranicą Stowarzyszenia "Rodziny Katyńskie". Powstała na początku lat 90. Głównym celem Federacji jest reprezentowanie i koordynowanie przedsięwzięć i inicjatyw skupionych w Federacji stowarzyszeń.
Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę dokonanej 17 września 1939 roku. w niewoli sowieckiej znalazło się 240-250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów. W tym roku mija 70. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej. 11 kwietnia 1943 roku radio niemieckie podało informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu wraz z innymi jeńcami polskimi podjęło Biuro Polityczne KC WKP(b) 5 marca 1940 roku. W sumie w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej