Korea Północna może wystrzelić pociski jednocześnie z różnych miejsc

Taką informację podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła w rządzie w Seulu.

2013-04-10, 07:29

Korea Północna może wystrzelić pociski jednocześnie z różnych miejsc

Posłuchaj

Sytuację na Półwyspie Koreańskim obserwuje korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Istnieją wyraźne sygnały świadczące o tym, że Północ może jednocześnie wystrzelić pociski rakietowe Musudan, Scud i Nodong - poinformował jeden z informatorów agencji.

Według przedstawicieli narodowych służb bezpieczeństwa w Seulu Korea Północna przemieściła dwa pociski średniego zasięgu Musudan, które mogłyby dosięgnąć wyspy Guam (terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku), do portu Wonsan na wschodnim wybrzeżu kraju. Ich zdaniem wystrzelenie tych pocisków może nastąpić w środę.

Ponadto ze zdjęć satelitarnych, jakimi dysponują południowokoreańskie władze, wynika, że cztery lub pięć mobilnych wyrzutni rakiet typu TEL (Transporter-Erecter-Lanucher) znajduje się na wschodzie Korei Płn. w prowincji Południowy Hamgyong, co rodzi podejrzenia, że Phenian planuje atak za pomocą kilku rodzajów pocisków wystrzelonych jednocześnie z różnych miejsc.

Uważa się, że Phenian używa TEL jako wyrzutni dla rakiet krótkiego zasięgu Scud (o zasięgu 300-500 km) oraz rakiet średniego zasięgu Nodong (o zasięgu 1300-1500 km) - podało źródło cytowane przez Yonhap.

REKLAMA

Agencja podaje również za źródłem rządowym, że spodziewając się wkrótce próby rakietowej ze strony Phenianu, w środę Korea Płd. i Stany Zjednoczone zwiększyły czujność.

Eskalacja napięcia na Półwyspie Koreańskim rozpoczęła się od trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, przeprowadzonej w lutym. Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała na to rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Korei Płn. Phenian ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Zagroził także rakietowym uderzeniem nuklearnym na USA.

''mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej