Dzwon Pamięci zabije w rocznicę zbrodni katyńskiej

Msza św. odprawiona przez o. Ptolemeusza, zapalenie zniczy oraz składanie kwiatów w rosyjskiej i polskiej części Kompleksu Memorialnego Katyń - to najważniejsze punkty środowych uroczystości w 73. rocznicę zbrodni katyńskiej.

2013-04-10, 11:13

Dzwon Pamięci zabije w rocznicę zbrodni katyńskiej
Uroczystości w prawosławnej części Kompleksu Memorialnego Katyń w 73. rocznicę zbrodni katyńskiej. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Delegacja rządowa po uroczystościach na miejscu katastrofy smoleńskiej dotarła do Lasu Katyńskiego. Rocznicę zbrodni popełnionej na polskich obywatelach przez NKWD z rozkazu Stalina i jego politbiura upamiętnią tam m.in. szef KPRM Jacek Cichocki, minister obrony Tomasz Siemoniak i przedstawiciel prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.
Po złożeniu kwiatów w prawosławnej części Kompleksu Memorialnego Katyń rządowa delegacja uda się na Polski Cmentarz Wojenny. Odbędzie się tam msza św., którą odprawi proboszcz parafii katolickiej w Smoleńsku o. Ptolemeusz razem z księdzem Aleksandrem Jacyniakiem. Po niej nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz symboliczne uderzenie w Dzwon Pamięci. Każdy z uczestników delegacji będzie miał także czas na indywidualnie uczczenie ofiar władz Rosji sowieckiej.

Zobacz serwis specjalny - Katyń >>>
Planowane jest także przejście do Muzeum Katyńskiego, gdzie uczestnicy delegacji wpiszą się do księgi pamiątkowej Polskiego Cmentarza Wojennego.
W pielgrzymce biorą udział m.in. krewni ofiar zbrodni katyńskiej. Obecni są także wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy, reprezentant Ministerstwa Kultury - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.
Polski cmentarz w Katyniu, gdzie pochowane są szczątki ok. 4400 oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, został uroczyście otwarty 28 lipca 2000 roku z udziałem ówczesnego premiera Jerzego Buzka i wicepremiera Rosji Wiktora Christienki. 4 czerwca 1995 r. z udziałem prezydenta Lecha Wałęsy dokonano wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.
Cmentarz obejmuje obszar 1,4 ha. Zawiera sześć dużych grobów zbiorowych ze szczątkami oficerów i dwie mogiły generałów. Groby leżą po dwóch stronach alei cmentarza wiodącej do zespołu ołtarzowego z podziemnym dzwonem. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki z nazwiskami zamordowanych.
pg

Polecane

Wróć do strony głównej