Przez Warszawę przeszedł Katyński Marsz Cieni

Członkowie grup rekonstrukcyjnych i warszawiacy oddali w ten sposób hołd żołnierzom, policjantom oraz kapelanom - ofiarom zbrodni katyńskiej.

2013-04-14, 20:47

Przez Warszawę przeszedł Katyński Marsz Cieni
Katyński Marsz Cieni. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Posłuchaj

Ulicami Warszawy przeszedł Katyński Marsz Cieni. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rekonstruktorzy wyruszyli spod Muzeum Wojska Polskiego. Trasa marszu wiodła przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy, Barbakan, Długą, Plac Krasińskich, pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na ulicy Muranowskiej. Na przystankach, które były na trasie marszu odczytano m.in. pamiętniki więźniów z Katynia, korespondencję do rodzin oraz nazwiska pomordowanych przez NKWD.
W marszu wzięło udział ponad 120 rekonstruktorów w przedwojennych wojskowych i policyjnych mundurach, odtwarzający ostatnią drogę jeńców eskortowanych przez NKWD. Krzysztof Szepiel z Grupy Rekonstrukcyjnej Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza powiedział, że wielu miało przy sobie walizy, które są symbolem podróży polskich oficerów i podoficerów do radzieckich obozów.
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
Mundurowym towarzyszyli rekonstruktorzy w cywilnych ubraniach. Wśród nich kobiety w strojach z lat 30., które wcieliły się w żony, siostry czy matki więźniów oraz dzieci, które rozdawały przechodniom specjalnie przygotowane ulotki. Łącznie w uroczystości wzięło udział ok. 500 osób.
Katyński Marsz Cieni odbył się po raz szósty. Organizatorami marszu były: Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław".
Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej