Watykan: biskup aresztowany za oszustwo i korupcję. Pobrał 600 tys. euro

2013-06-28, 11:53

Watykan: biskup aresztowany za oszustwo i korupcję. Pobrał 600 tys. euro
Bazylika św. Piotra w Watykanie. Foto: o. Czesław Kozłowski SJ

Biskup miasta Salerno, pośrednik finansowy i członek włoskich tajnych służb zostali aresztowani w ramach śledztwa w sprawie banku watykańskiego - poinformowały włoskie media.

Posłuchaj

Silverio Sica, obrońca biskupa Scarano: Myślę, że wersja wydarzeń Nunzio Scarano będzie zgodna z faktami. Wyjaśni ponownie swoją rolę i przede wszystkim swój brak zaangażowania w ten proceder (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Aresztowany biskup to Nunzio Scarano. Był on zatrudniony jako księgowy w watykańskiej administracji finansowej. Zatrzymano go w parafii na przedmieściach Rzymu - poinformował jego adwokat.

Duchowny został zawieszony w obowiązkach kilka tygodni temu, gdy został objęty śledztwem wymiaru sprawiedliwości w swym rodzinnym mieście, Salerno. Został oskarżony o pobieranie z konta banku pieniędzy na łączną sumę 600 tys. euro. Wypłacał je w partiach po ok. 10 tys. euro, a następnie przekazywał znajomym, którzy w zamian wystawiali mu czeki. Duchowny spłacał nimi hipotekę.

Według włoskich mediów śledztwo, które doprowadziło do aresztowań, koncentrowało się na próbie nielegalnego wwiezienia do Włoch ze Szwajcarii 20 milionów euro.
Jak poinformowała agencja AFP, trzej podejrzani zostali aresztowani w ramach szerszego śledztwa w sprawie prania pieniędzy, wszczętego we wrześniu 2010 roku, którym objęci byli ówczesny prezes banku watykańskiego Ettore Gotti Tedeschi i dyrektor generalny Paolo Cipriani. Śledztwo doprowadziło do zwolnienia dyrekcji banku.

Instytut Dzieł Religijnych (IOR), czyli bank watykański, był wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.

Kilka dni temu papież Franciszek powołał pięcioosobową komisję, która ma przyjrzeć się działalności tej instytucji. Głównym zadaniem nowego organu będzie zbadanie możliwości reformy "banku watykańskiego".
Komisja ma na bieżąco przedstawiać papieżowi efekty swoich prac. Franciszek otrzyma na swoje biurko kopie najważniejszych dokumentów.
Komisja już rozpoczęła swoje prace. Mają one zakończyć się jesienią, tak aby przekazać niezbędne informacje ośmiu kardynałom-doradcom papieża oraz samemu Franciszkowi.
W skład powołanego ciała wchodzi na razie pięć osób, jednak Watykan nie wyklucza zwiększenia liczby członków.

 

''IAR, PAP, bk

Polecane

Wróć do strony głównej