Ubój rytualny. MSZ: poprawka PO zgodna z prawem UE

Poprawka PO do projektu o uboju rytualnym nie jest sprzeczna z prawem unijnym - wynika z opinii MSZ. Opinia resortu jest już w Sejmie.

2013-07-03, 14:44

Ubój rytualny. MSZ: poprawka PO zgodna z prawem UE

Jej brakiem tłumaczono przełożenie na lipiec głosowania nad projektem rządowym, który oprotestowuje część posłów Platformy.

Rządowy projekt dotyczący uboju rytualnego miał być głosowany w czerwcu, ale do głosowania nie doszło. Marszałek Ewa Kopacz uzasadniała przełożenie głosowania wymogiem uzyskania opinii MSZ do poprawki zgłoszonej do rządowego projektu w drugim czytaniu.

Platforma podzielona

Z kolei źródła w klubie PO informowały wówczas nieoficjalnie, że głosowanie zostało przełożone, aby zyskać czas na wypracowanie kompromisu w klubie Platformy. Część posłów PO zamierza bowiem głosować przeciwko rządowemu projektowi.
Posłów tych nie przekonuje poprawka zgłoszona do projektu. Wprowadza ona obowiązek uzyskania pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii na dokonanie tzw. uboju rytualnego oraz określenia, według jakiego obrządku religijnego zostanie on dokonany - w czerwcu poparła ją komisja rolnictwa.
- Poprawka ujęta w dodatkowym sprawozdaniu nie jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej - napisano w opinii MSZ. Jednak część posłów Platformy uważa, że rządowy projekt należy odrzucić, a zgłoszona poprawka nie zmieniła ich opinii na ten temat.
Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki zapowiedział, że będzie głosował przeciwko projektowi. Takie same deklaracje składają również inni posłowie, choć część z nich nieoficjalnie.
Głosowanie przeciwko rządowemu projektowi zapowiadali m.in. Halicki, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Artur Dunin oraz Paweł Suski, który kieruje Parlamentarnym Zespołem Przyjaciół Zwierząt. Według nieformalnych wyliczeń prowadzonych w klubie Platformy przeciwko rządowemu projektowi chce głosować około 30 posłów PO, co może doprowadzić do odrzucenia projektu.
Władze klubu nie rezygnują z prób wypracowania kompromisu. - Na pewno będziemy starali się wypracować jednolite stanowisko - powiedział sekretarz klubu PO Paweł Olszewski. Nie wykluczył, że do rozmowy na ten temat dojdzie na przyszłotygodniowym posiedzeniu klubu Platformy. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 10-12 lipca.

Zakaz uboju groźny dla gospodarki?

Rządowy projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który stwierdził, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zakaz uboju zgodnie z wymogami religijnymi obowiązuje zatem od początku 2013 r.
Projekt dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w celu poderżnięcia mu gardła.
Resort rolnictwa przekonuje, że utrzymanie zakazu uboju rytualnego może mieć poważne skutki dla polskiej gospodarki i grozi utratą tysięcy miejsc pracy w rolnictwie i jego otoczeniu.

REKLAMA

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze