Merkel i Obama w sprawie PRISM. Zagrożona umowa handlowa?

Przywódcy Niemiec i USA zgodzili się na rozmowy wysokiego szczebla na temat inwigilacji. A w czwartek Parlament Europejski przyjmie rezolucję w sprawie PRISM.

2013-07-04, 06:45

Merkel i Obama w sprawie PRISM. Zagrożona umowa handlowa?
Barack Obama. Foto: White House/Pete Souza

Posłuchaj

Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR): grupa ekspertów z UE i USA zajmie się sprawą PRISM
+
Dodaj do playlisty

Prezydent USA Barack Obama oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodzili się na rozmowy wysokiego szczebla. Ich tematem będą amerykańskie  programy inwigilacji oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa - oświadczył w środę Biały Dom.
Obama i Merkel przeprowadzili rozmowę telefoniczną po tym, jak niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że działania wywiadu USA obejmowały również Unię Europejską, a zwłaszcza Niemcy. Periodyk powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Co będzie z umową o wolnym handlu
Doniesienia o szpiegowaniu europejskich sojuszników USA wywołały oburzenie w UE, a Parlamencie Europejskim pojawiły się głosy, aby zawiesić rozmowy z Amerykanami nt. umowy o wolnym handlu.
- Prezydent zapewnił panią kanclerz, że Stany Zjednoczone poważnie traktują obawy naszych europejskich sojuszników i partnerów - podał Biały Dom. Urząd prezydenta USA dodał, że rozmowy transatlantyckich ekspertów najwcześniej mogłyby się odbyć 8 lipca.

Rozmowy ekspertów

Tymczasem jeszcze w tym miesiącu ma się odbyć spotkanie europejskich i amerykańskich ekspertów mających wyjaśnić aferę szpiegowania europejskich instytucji przez Stany Zjednoczone. Poinformowała o tym wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Specjalna grupa europejskich i amerykańskich ekspertów zajmie się ustaleniem faktów związanych z programem szpiegowskim PRISM. Według doniesień niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, program obejmował także inwigilowanie europejskich instytucji oraz unijnych dyplomatów. Do powołania amerykańskiej grupy ekspertów zobowiązał się prokurator generalny Stanów Zjednoczonych Eric Holder, o czym poinformował w liście komisarz Viviane Reding. Kolejne spotkanie ekspertów zaplanowana zostało na wrzesień w Waszyngtonie.

Eurodeputowani są oburzeni doniesieniami niemieckiego tygodnika. Wielu uważa, iż należy zawiesić zaplanowane na przyszły tydzień wspólne negocjacje w sprawie wolnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem komisarz Viviene Reding negocjacje otaczać powinna atmosfera zaufania i przejrzystości, by mogły zakończyć się sukcesem. Dodała ona, iż stworzenie takiego sprzyjającego klimatu, wyklucza szpiegowanie instytucji europejskich.
W czwartek Parlament przyjmie rezolucję i ustosunkuje się w niej do afery, która od kilku dni bulwersuje Europę.

REKLAMA

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

PAP
PAP

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej