Ważne głosowania w Sejmie. PO tym razem bez pewności o wynik?

Sejm ma w piątek głosować między innymi nad kształtem uchwały dotyczącym zbrodni wołyńskiej. Nie udało się uzgodnić tekstu, który Sejm mógłby przyjąć przez aklamację.

2013-07-11, 21:54

Ważne głosowania w Sejmie. PO tym razem bez pewności o wynik?

Posłuchaj

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapadły decyzje odnośnie głosowania nad projektem uchwały wołyńskiej. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W tym roku mija 70. rocznica masowych mordów dokonanych na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej przez ukraińskich nacjonalistów.

Pozostały te same punkty sporne: ustanowienie konkretnego dnia - 11 lipca - dniem pamięci o tej zbrodni i użycie słowa "ludobójstwo". Tego domagają się PiS, PSL i Solidarna Polska. W projekcie komisji kultury, popieranym przez PO, znalazło się określenie "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa". W czwartek sejmowa komisja kultury jednym głosem przegłosowała poprawkę Solidarnej Polski dotyczącą wprowadzenia do tekstu określenia "zbrodnia ludobójstwa".

Posłowie mają też głosować nad wetem prezydenta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku na mocy tak zwanej reformy Jarosława Gowina.

Do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest większość 3/5 głosów. Oznacza to, że za ponownym uchwaleniem ustawy obywatelskiej powinno zagłosować 276 posłów. Tymczasem za utrzymaniem weta prezydenta jest tylko PO. PSL i SLD choć oceniają go krytycznie to uważają, że  powinien trafić do dalszych prac w sejmowej komisji. PiS i Ruch Palikota są za odrzuceniem weta prezydenta.

REKLAMA

Sejm zdecyduje również o losach rządowego projektu dotyczącego uboju rytualnego. W tej sprawie PO jest podzielona. Dopiero bezpośrednio przed głosowaniami klub partii zdecyduje czy będzie obowiązywać dyscyplina. Za dopuszczeniem tej metody zbijania zwierząt są PSL i Solidarna Polska, przeciwne są PiS, SLD i Ruch Palikota.
Rząd przyjął projekt 23 kwietnia, 10 maja trafił on do Sejmu. Dopuszcza ubój rytualny ale wprowadza zakaz stosowania tak zwanej klatki obrotowej i w ten sposób ma, zdaniem autorów nowelizacji, zmniejszyć ból, niepokój i cierpienie zwierząt. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, od początku tego roku w Polsce obowiązuje zakaz uboju rytualnego.

Posłowie mają też powołać Rzecznika Praw Dziecka. Dotychczasowy rzecznik Marek Michalak jest jedynym kandydatem na to stanowisko.

Zbrodnia wołyńska - tu czytaj więcej>>>


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej