Będzie przełom ws. polskiego atomu

Ważą się losy budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej. Przed południem Ministerstwie Gospodarki zbiera się rządowy zespół do spraw Polskiej Energetyki Jądrowej.

2013-08-29, 07:39

Będzie przełom ws. polskiego atomu
Władze uspokajają, że nie było zagrożenia dla ludzi . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Tomasz Majka o tym, że zbliża się rozstrzygnięcie dotyczące polskiego atomu/IAR
+
Dodaj do playlisty

Prezes koncernu PGE, który odpowiada za inwestycję, nie wyklucza, że to spotkanie może być przełomowe.
Polska Grupa Energetyczna od kilku miesięcy przekonywała, że nie wycofuje się z budowy elektrowni. Kluczową kwestią jest jednak decyzja, czy rząd wesprze w jakikolwiek finansowy sposób tę budowę. Prezes koncernu Krzysztof Kilian przyznawał, że liczy na to, iż wkrótce zapadną rozstrzygnięcia w tej sprawie.
Termin realizacji budowy był już kilkukrotnie przesuwany. Władze spółki zapowiadały uruchomienie pierwszej elektrowni najwcześniej w 2023 roku. Szef PGE zaznacza, że bez wsparcia budżetu państwa to się nie uda.
W lipcu urzędnicy Ministerstwa Gospodarki skończyli prace nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej. W dokumencie czytamy, że wybór technologii oraz inwestora zagranicznego ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech lat, a fizyczne rozpoczęcie budowy w 2016 roku.
Powstanie pierwszej siłowni jądrowej w Polsce będzie kosztować około 40 miliardów złotych.
W lutym PGE podpisała z firmą WorleyParsons umowę w sprawie wykonania badań środowiskowych i lokalizacyjnych, związanych z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wartość kontraktu to 252 mln zł.
pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej