CBOS: Ważniejsza uczciwość czy skuteczność polityków?
CBOS w swym najnowszym badaniu zapytał Polaków m.in. o lobbing i problem konfliktu interesów w działalności polityków. Okazało się, że wysoko cenimy przestrzeganie zasad i norm.
2013-09-05, 13:15
Jak podkreślili autorzy sondażu, ustrój demokratyczny zakłada, że działania władz publicznych opierają się na prawie, i to ono wyznacza granice. Z tym, że polityk powinien kierować się przede wszystkim przepisami i normami, nawet jeśli ograniczają one jego możliwości działania, zgadza się większość badanych (56 proc.). Dla niemal dwóch piątych Polaków (39 proc.) jednak, w polityce ważniejsza jest skuteczność, w imię której zaakceptowaliby pewne odstępstwa od obowiązujących reguł. 5 proc. badanych nie miała zdania w tej sprawie.
Interesy z rodziną? Dla większości niedopuszczalne.
Jeśli chodzi o potencjalny konflikt interesów, najwięcej zastrzeżeń respondenci mieli do sytuacji, w której osoba pełniąca ważną funkcję publiczną przyjęłaby na stanowisko w państwowej firmie kandydata, którego zna wyłącznie towarzysko. Jako niedopuszczalną określiła ją zdecydowana większość badanych (78 proc., w tym 38 proc. jako całkowicie niedopuszczalną). Za dopuszczalną uznało ją 15 proc. pytanych.
Podobnie oceniany jest udział w przetargu o rządowe kontrakty firm współmałżonków lub dzieci polityków sprawujących ważne funkcje publiczne (76 proc. uważa taką sytuację za niedopuszczalną, w tym 42 proc. za całkowicie niedopuszczalną). Przeszkód nie widzi tutaj 17 proc. respondentów.
Trochę mniej kontrowersji wzbudza utrzymywanie kontaktów towarzyskich z przedstawicielami prywatnych firm realizujących kontrakty państwowe. Jednak także ta sytuacja określana jest przez większość badanych za niedopuszczalną (67 proc. proc., w tym 31 proc. za całkowicie niedopuszczalną). Za dopuszczalną uważa ją 25 proc. pytanych.
Niejasne pojęcie lobbingu
W kwestii lobbingu, ankietowani są przeciwni, by politycy pełniący w przeszłości ważne funkcje publiczne reprezentowali interesy prywatnych firm. Dla większości jest to całkowicie niedopuszczalne w przypadku byłego prezydenta (55 proc.; dopuszcza to 38 proc.), premiera (55 proc.; dopuszcza 38 proc.) czy ministra (53 proc.; dopuszcza 40 proc.). Byłego posła lub senatora podejmującego taką działalność zdecydowanie potępia około połowy ankietowanych (47 proc.), co czwarty (27 proc.) warunkowo ją dopuszcza, a blisko co piąty (18 proc.) nie ma do niej żadnych zastrzeżeń.
CBOS zapytał też respondentów o stosunek do samego lobbingu. Jak wynika z sondażu, z pojęciem "lobbingu" zetknęło się 54 proc. Polaków (45 proc. nie zetknęło się), a tylko 34 proc. wie o istnieniu przepisów regulujących tego typu działalność (nie wie o nich 65 proc. ankietowanych). 57 proc. badanych - mimo zastrzeżenia w pytaniu, że działalność lobbingowa jest zgodna z prawem - uznało ją za zjawisko negatywne, sprzyjające korupcji i nadużyciom. Co czwarty badany (25 proc.) stwierdził, że lobbing jest zjawiskiem pozytywnym, umożliwiającym ludziom przedstawienie urzędnikom swoich racji, a co piaty (18 proc.) nie potrafił go ocenić.
Pozytywne aspekty lobbingu częściej dostrzegają mieszkańcy największych aglomeracji (37 proc.), osoby legitymujące się wykształceniem wyższym (36 proc.) oraz badani poniżej 35. roku życia (38 proc. wśród najmłodszych i 35 proc. wśród nieco starszych).
Niemal połowa ankietowanych (47 proc.) uważa przy tym, że wpływ lobbystów na stanowienie prawa w Polsce jest duży, blisko co czwarty (23 proc.) sądzi, że jest mały, a niemal jedna trzecia (30 proc.) nie potrafi ocenić jego skali.
Zdaniem CBOS, negatywna ocena lobbingu wynika z przekonania, iż lobbyści mają zbyt duży wpływ na decyzje polityczne. Wśród osób krytycznie oceniających lobbing ponad trzy piąte (62 proc.) uważa, że jest on duży (37 proc. wśród pozytywnie nastawionych), a tylko co piąty (19 proc.), że mały (dwukrotnie mniej niż wśród pozytywnie oceniających lobbing).
Badanie CBOS pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia 2013 roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
psl
REKLAMA