Młodzi uczą się o sowieckich zbrodniach: Katyń, agresja 17 września...

Poznawanie bolesnych kart najnowszej historii Polski to główny cel projektu edukacyjnego IPN w Białymstoku, w ramach którego ponad 40 uczniów wyjechało w poniedziałek do Katynia i innych miejsc kaźni Polaków na wschodzie.

2013-09-16, 13:41

Młodzi uczą się o sowieckich zbrodniach: Katyń, agresja 17 września...
Zbiorowy grób w Katyniu. Foto: Wikipedia/Yann

Posłuchaj

"Człowiek, który widział Katyń" - rozmowa Jacka Kalabińskiego i Witolda Zadrowskiego z oficerem armii amerykańskiej, który został zabrany przez Niemców z obozu jenieckiego do Katynia, aby zobaczyć zbiorowe groby pomordowanych polskich oficerów. (RWE, 5.03.1989)
+
Dodaj do playlisty

To czwarta edycja projektu. Tegoroczna nosi nazwę: "Katyń - w 73. rocznicę zbrodni".

W wyjazdach edukacyjnych bierze udział młodzież, która interesuje się historią. Przed wyjazdem jego uczestnicy biorą udział w tematycznych spotkaniach, które przygotowują ich do wyprawy. Poznają szczegóły dotyczące agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, czy represji, jakim byli poddawani Polacy. Głównym tematem warsztatów była w tym roku zbrodnia katyńska.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
- Chcemy, aby jak najwięcej podlaskich uczniów na własne oczy zobaczyło i poczuło własnymi sercami dramat historii Polski. I to w miejscu, w którym spoczywa kwiat przedwojennej inteligencji: tysiące oficerów Wojska Polskiego wymordowanych przez Sowietów - poinformował w komunikacie rzecznik IPN w Białymstoku, Tomasz Danilecki.
W tym roku młodzież i jej opiekunowie odwiedzą oprócz Katynia także Kuropaty, Słonim, Baranowicze, Orszę, Smoleńsk, Lidę i Grodno. Młodym ludziom towarzyszą świadkowie historii, a także pracownicy IPN.

Paweł Skibiński z Muzeum Historii Polski przypomina w rozmowie z Polskim Radiem, że zbrodnia katyńska i późniejsze kłamstwo miały dalekosiężne skutki polityczne. Obejrzyj cały wywiad z historykiem Pawłem Skibińskim>>>
pp/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej