Nagrodzono laureatów Koryfeusza Muzyki Polskiej
Laureatami zostali: Piotr Beczała (Osobowość Roku), Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (Wydarzenie Roku) oraz profesor Jan Ekier (Nagroda Honorowa).
2013-10-02, 07:38
Posłuchaj
Uroczysta gala odbyła się w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Laureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka i nagrody pieniężne.
Laureat nagrody honorowej, profesor Jan Ekier, w tym roku skończył 100 lat. Jego dziełem życia jest Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, którego redaktorem naczelnym jest od 1959 r. Za wybitne zasługi w dziedzinie muzyki prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.
Piotr Beczała, nagrodzony w kategorii osobowość roku, jest cenionym na świecie śpiewakiem operowym. Jego najnowszy album "Twoim jest serce me" wydany nakładem Deutsche Grammophon został wyróżniony przez francuski magazyn "Diapason". Laureat Koryfeusza Muzyki Polskiej nie mógł odebrać nagrody osobiście z uwagi na występ w nowojorskiej Metropolitan Opera.
W kategorii osobowość roku nominowani byli też pianista Marcin Masecki, wokalistka Agata Zubel, kompozytor Marcin Stańczyk oraz muzyk i dziennikarz Maciej Szajkowski.
Wydarzenie Roku
Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach uznano za wydarzenie roku. Instytucja jest przeznaczona dla artystycznie utalentowanej młodzieży z całej Europy, która pod okiem mistrzów może tam doskonalić swój warsztat muzyczny. Centrum powstało na pięciohektarowej działce naprzeciwko domu Pendereckich.
REKLAMA
Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach nie kryje satysfakcji z przyznanego wyróżnienia. Adam Balas ma nadzieję, że Centrum Muzyki odegra ważną rolę w edukacji młodych artystów.
W kategorii wydarzenie roku nominowano również festiwal "Jazztopad" we Wrocławiu, nagrodę "Grammy" dla Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita, premierę opery "Qudsja Zaher" Pawła Szymańskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz spektakl "Echa czasu" zrealizowany przez Polski Balet Narodowy.
Na gali wręczenia nagród zagrała m.in. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Orkiestra w tym roku obchodzi 45. rocznicę swojego istnienia. Wystąpił również Chór Polskiego Radia, który świętuje 65. urodziny.
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentował się także zespół El Derwid w składzie z nominowaną Agatą Zubel, pianistą Cezarym Duchnowskim i wiolonczelistą Andrzejem Bauerem. Wystąpili również nominowani w poprzedniej edycji nagrody: pieśniarz Adam Strug, pianista Piotr Orzechowski "Pianohooligan" oraz projekt "Etnofonie Kurpiowskie" pod kierownictwem Weroniki Grozdew-Kołacińskiej.
REKLAMA
Nagrodę przyznano po raz trzeci
Nagroda Koryfeusza Muzyki Polskiej została ustanowiona przed dwoma laty z inicjatywy środowiska muzycznego. Jej celem jest wyróżnienie indywidualnych osób, grup artystów i instytucji, działających w obszarze szeroko rozumianej gatunkowo i chronologicznie artystycznej muzyki polskiej.
Laureatami poprzednich edycji są m.in. kompozytorzy Zygmunt Krauze i Wojciech Kilar, dyrygent i kompozytor Jan Krenz, dyrygent Łukasz Borowicz oraz Krzysztof Penderecki nagrodzony za cykl koncertów z Jonnym Greenwoodem i Aphexem Twinem.
150 kandydatur
Organizatorem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca. Misją placówki powołanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.
Laureatów wyłoniło kolegium elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze muzyczni, przedstawiciele organizacji branżowych oraz dotychczasowi laureaci nagrody we wszystkich kategoriach. Nazwiska nominowanych zostały wybrane spośród 150 kandydatur zgłoszonych przez przedstawicieli polskiego środowiska muzycznego.
REKLAMA
Nagrody wręczono w Międzynarodowym Dniu Muzyki, obchodzonym na całym świecie od 1975 r. Jego inicjatorem był jeden z najwybitniejszych skrzypków Yehudi Menuhin, ówczesny przewodniczący Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kh
REKLAMA