Protest Greenpeace w Moskwie. Zatrzymano działaczy
Policja rzeczna Moskwy zatrzymała dwie łodzie należące do Greenpeace. Do aresztu trafiło czterech działaczy tej organizacji.
2013-11-06, 13:49
Posłuchaj
Aktywiści protestowali przeciwko przetrzymywaniu w Murmańsku 30-osobowej załogi statku Arctic Sunrise.
Dwie łodzie Greenpeace przepłynęły przez centrum Moskwy i na dłużej zatrzymały się u wejścia do portu rzecznego. Tam zostały zatrzymane przez policję. Znajdujący się na nich działacze Greenpeace przekonywali, że tylko takimi akcjami protestacyjnymi można pomóc w uwolnieniu załogi statku Arctic Sunrise.
Akcja Greenpeace
W murmańskim areszcie przetrzymywanych jest 30 osób, członków załogi pływającego pod banderą Holandii statku Arctic Sunrise, zatrzymanego we wrześniu na Morzu Barentsa przez władze rosyjskie po proteście przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. Wśród nich jest Polak Tomasz Dziemianczuk.
Początkowo oskarżano ich o piractwo, a obecnie postawiono im zarzut chuligaństwa.
Zatrzymanie działaczy Greenpeace spotkało się z krytyką na świecie. Władze Holandii, pod banderą której pływał statek ekologów zapowiedziały zwrócenie się w tej sprawie Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza.
REKLAMA
Greenpeace przeprowadził akcję na platformie Prirazłomnaja, by zaprotestować przeciwko wierceniom w Arktyce. Zdaniem ekologów ewentualny wyciek ropy w tym miejscu miałby katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego w regionie. Wiercenia tam powinny być zakazane, przynajmniej do czasu, aż Gazprom opracuje przekonujący plan likwidacji skutków ewentualnego wycieku - postuluje Greenpeace.
Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe w Arktyce - niskie temperatury, sztormy i góry lodowe - naukowcy oceniają prawdopodobieństwo wypadku i wycieku jako bardzo wysokie, a skutki takiej katastrofy jako o wiele cięższe do usunięcia niż w przypadku wycieku na platformie BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku.
Dla Rosji podbój Arktyki jest celem strategicznym. Złoże, na którym znajduje się Prirazłomnaja, oceniane jest na 526 mln baryłek ropy. Jego eksploatacja ma duże znaczenie dla Rosji, walczącej o utrzymanie się w czołówce światowych producentów ropy naftowej.
IAR, bk
REKLAMA