Protest warszawskiej kurii przeciw profanacji krzyża

- Do zbezczeszczenia krucyfiksu doszło podczas kontrowersyjnej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej - napisano w specjalnym oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej.

2013-11-07, 19:56

Protest warszawskiej kurii przeciw profanacji krzyża
Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Foto: DocentX/Wikimedia Commons/CC

Na ekspozycji można zobaczyć film Jacka Markiewicza pod tytułem. „Adoracja". Przedstawia on nagiego mężczyznę ocierającego się o figurę Jezusa Chrystusa na Krzyżu.

Film to część wystawy "British British Polish Polish: sztuka krańców Europy w latach 90. I dziś". "Adoracja Chrystusa" to praca dyplomowa artysty z 1993 roku. Markiewicz tak mówił o swojej pracy w jednym z wywiadów: - Gdy wszedłem do kościoła w Warszawie i zobaczyłem ludzi modlących się do wyrzeźbionego niby-boga, przeżyłem szok. Do pracy, w której pieszczę Chrystusa motywowała mnie chęć obrazy tego, co nie jest Bogiem. I mimo wszystko jest to praca religijna - o uwielbieniu Boga - utrzymuje autor filmu.
W podpisanym przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza oświadczeniu podkreślono, że krzyż, to znak męki i śmierci Chrystusa dla chrześcijan, a równocześnie ogólnoludzki symbol godności człowieka.
Archidiecezja Warszawska wyraża jednocześnie ubolewanie z powodu drastycznego przekroczenia granic artystycznego wyrazu i elementarnych norm etycznych.Wśród podstawowych norm wymieniono przy tej okazji: szacunek dla przekonań religijnych drugiego człowieka oraz dla dziedzictwa kultury narodowej, której częścią jest zabytkowy krucyfiks, instrumentalnie wykorzystany w pokazywanym na wystawie filmie.

W środę przed Centrum Sztuki Współczesnej przeciwko profanacji odbyła się duża demonstracja. Do prokuratury wpłynęło też kilka doniesień w sprawie profanacji miedzy innymi od Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

REKLAMA

mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej