Problemy psychiczne żołnierzy Bundeswehry
Okazuje się, ze co piąty niemiecki żołnierz wysyłany na misję zagraniczną cierpi na zaburzenia psychicznie. Udział w misji nawet sześciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę psychiczną. Takie wnioski pojawiają sie w raporcie opublikowanym przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie.
2013-11-26, 20:09
Z raportu wynika, że tylko 18 procent zołnierzy, którzy dotknięci są chorobą psychiczną udaje się na leczenie do specjalisty. Kierujący projektem badawczym Hans-Ulrich Wittchen powiedział, że wielu wojskowych boi się wizyty u psychiatry czy psychoterapeuty, obawiając się negatywnych skutków w życiu zawodowym i prywatnym.
2,9 proc. powracających z misji zagranicznych cierpi na zespół stresu pourazowego, 3,6 proc. odczuwa stany lękowe, 1,8 proc. wpada w depresję, a 1,5 proc. ma problem alkoholowy - stwierdzili naukowcy z drezdeńskiej uczelni. W badaniach uczestniczyło 1500 żołnierzy, którzy co najmniej raz brali udział w misji zagranicznej, oraz 900 bez takiego doświadczenia.
Tylko w latach 2009-2012 liczba żołnierzy z zaburzeniami stresowymi pourazowymi wzrosła z 466 do 1143.
Badania przeprowadzono na zlecenie Bundestagu.Pełnomocnik parlamentu ds. wojska Hellmut Koenigshaus wezwał dowództwo Bundeswehry do opracowania bardziej skutecznych metod wczesnego wykrywania zaburzeń psychicznych u kandydatów do udziału z zagranicznych misjach oraz do otoczenia lepszą opieką żołnierzy powracających z zagranicy.
W obecnej chwili w Afganistanie i innych misjach na świecie stacjonuje ponad 5 tys. niemieckich żołnierzy.
REKLAMA
pjk/pap
REKLAMA