Warszawa: szpital dziecięcy przy Niekłańskiej powiększył się

2013-11-28, 17:07

Warszawa: szpital dziecięcy przy Niekłańskiej powiększył się
Otwarty nowy budynek szpitala przy Niekłańskiej. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Pediatryczny SOR, oddział intensywnej terapii, blok operacyjny i oddział pooperacyjny znajdują się w otwartym w czwartek nowym budynku Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza w Warszawie. Już w grudniu trafią tam pierwsi pacjenci.

Nowo otwarte oddziały są najnowocześniejsze w Polsce - zapewnia Małgorzata Stachurska -Turos - dyrektor szpitala.

- Będziemy z nawiązką wypełniać wszystkie standardy polskie i europejskie, jeśli chodzi o jakość obsługi pacjentów. Dzięki temu, że powstał nowy budynek, w starym będziemy mogli rozwinąć bazę łóżkową na ok. 130 łóżek - mówi Stachurska-Turos.

Koszt inwestycji to ponad 71 mln zł. Całość sfinansowana została ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Blok Operacyjny ma pięć sal: chirurgii dziecięcej, neurochirurgii, otolaryngologii, okulistyki i ortopedii. Każda z sal wyposażona jest w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny jak np. mobilny tomograf komputerowy, mobilny ultrasonograf śródoperacyjny, mikroskopy operacyjne, mobilne stoły operacyjne.
Oddział Pooperacyjny zapewnia dziewięć miejsc łóżkowych na sali wybudzeń, dwa miejsca na sali poparzeniowej i dwa miejsca w izolatce. Każde łóżko wyposażone jest w mobilne i stacjonarne zestawy monitorujące, co pozwala na stałe obserwowanie czynności życiowych.
Na OIT jest osiem miejsc intensywnego nadzoru. Władze szpitala podkreślają, że - sprzęt do dializoterapii, nowoczesny aparat USG, a także tomograf komputerowy to tylko część urządzeń, dzięki którym możliwa będzie szybka i nieinwazyjna diagnostyka pacjentów.

Szpital przy ul. Niekłańskiej  to pierwszy wybudowany po wojnie w stolicy szpital dziecięcy. Teraz jest jedyną na Mazowszu placówką, która ma SOR dla dzieci z miejscami obserwacyjnymi i pełnym zapleczem zabiegowym.
Szpital przyjmuje rocznie ok. 15 tys. pacjentów i wykonuje ponad 5 tys. operacji. SOR obsługuje rocznie ok. 44 tys. pacjentów.

PAP/iz

Polecane

Wróć do strony głównej