more_horiz
Wiadomości

Wyniki konkursu na popularyzatorów nauki. "Przybliżają nam piękno nauki"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 19:36
Dr Robert Mysłajek, Michał Szydłowski, Instytut Geofizyki PAN, Piotr Cieśliński, Grupa Ekologiczna, portal Wszechnica.org.pl oraz Fundacja PZU - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2014, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce we współpracy z resortem nauki.
Organizatorzy i laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2014 (od lewej): Katarzyna Dziedzik, Paweł Rowiński, Maciej Mikołajewski, Piotr Cieśliński, Lidia Sobańska, Magdalena Fikus, Jacek Pietrusiak, Lena Kolarska-Bobińska, Michał Kleiber, Robert Mysajek, Rafał Grodzicki, Bogdan Benczak, Michał Szydłowski, Ireneusz Kaługa i Hanna Krajewska
Organizatorzy i laureaci konkursu "Popularyzator Nauki 2014" (od lewej): Katarzyna Dziedzik, Paweł Rowiński, Maciej Mikołajewski, Piotr Cieśliński, Lidia Sobańska, Magdalena Fikus, Jacek Pietrusiak, Lena Kolarska-Bobińska, Michał Kleiber, Robert Mysajek, Rafał Grodzicki, Bogdan Benczak, Michał Szydłowski, Ireneusz Kaługa i Hanna KrajewskaFoto: PAP/Paweł Supernak

Wyniki 10. edycji konkursu ogłoszono w poniedziałek w Warszawie. W uroczystości wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, która podkreśliła, że popularyzatorzy "przybliżają nam piękno nauki" oraz "otwierają drzwi do nauki".
- Promocja nauki z bocznego toru weszła w tej chwili do głównego, podstawowego nurtu. Nie można nauki w tej chwili tak naprawdę uprawiać bez informowania o jej wynikach i bez promocji nauki. To jest to, czym państwo się zajmujecie, za co jesteśmy bardzo wam wdzięczni - powiedziała.
W konkursie Popularyzator Nauki nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. W tym roku do konkursu zgłoszono niemal 70 kandydatur. Laureaci wyłaniani byli w czterech głównych kategoriach: Popularyzatorzy indywidualni, Instytucje naukowe, Instytucje pozanaukowe oraz Media.
W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Naukowcy zwyciężył dr Robert Mysłajek, adiunkt w Instytucie Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Animatorzy Popularyzacji nagroda trafiła do Michała Szydłowskiego - Pana Korka, który odwiedza ze swoimi wybuchowymi eksperymentami szkoły, festiwale i firmy.
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie został nagrodzony w kategorii Instytucje Naukowe. IGF PAN jest liderem projektu EDUSCIENCE, w ramach którego prowadzone są np. transmisje dla szkół z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, organizowane festiwale i pikniki naukowe w szkołach, zajęcia dla uczniów w obserwatoriach.
W kategorii Instytucje Pozanaukowe wygrała Grupa EkoLogiczna. Stawia ona przed sobą zadanie nie tylko ochrony dziko żyjących zwierząt i ich siedlisk (zwłaszcza ptaków: bociana, sokoła wędrownego, płomykówki, sowy uszatej), ale i upowszechniania wiedzy na ten temat.
W kategorii Media nagroda trafiła do Piotra Cieślińskiego, kierownika działu Nauka "Gazety Wyborczej".
NAUKA w portalu Polskie Radio.pl>>>
Kandydaci rywalizowali także o wyróżnienia w kategoriach: Nauka w Internecie - za internetową aktywność popularyzatorską - oraz Sponsor popularyzacji, dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską. Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem prezesa PAN prof. Michała Kleibera.
W kategorii Nauka w Internecie wyróżnienie otrzymał serwis Wszechnica.org.pl, który powstał z inicjatywy Fundacji Wspomagania Wsi. Celem serwisu jest upowszechnianie wiedzy z różnych dziedzin nauki, polityki i życia codziennego wśród aktywnych mieszkańców obszarów wiejskich.
W kategorii Sponsor Popularyzacji zwyciężyła Fundacja PZU. Od stycznia 2012 roku fundacja jest partnerem strategicznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci - wspiera program pomocy wybitnie zdolnym. W 2014 roku została również partnerem strategicznym organizowanego w Warszawie finału prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS 2014).
Redakcja PAP - Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną Katarzynie Dziedzik, rzeczniczce prasowej Uniwersytetu w Białymstoku.
Kapituła konkursu zdecydowała się przyznać dwa Wyróżnienia Specjalne: redakcji dwumiesięcznika "Urania - Postępy Astronomii" i dr Hannie Krajewskiej, dyrektor Archiwum PAN.
Z okazji 10. edycji konkursu redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznała także Nagrody Jubileuszowe. Jedna z nich trafiła do prof. Michała Kleibera, który był jednym z inicjatorów konkursu i wieloletnim przewodniczącym kapituły konkursu. Nagrodę Jubileuszową otrzymała również prof. Magdalena Fikus - biolog i popularyzatorka nauki, która od lat z zaangażowaniem uczestniczy w pracach jury konkursu.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk


Zobacz więcej na temat: NAUKA Wiadomości z kraju

Zobacz także

Zobacz także