Gorący, polityczny weekend. Wyścig do Pałacu Prezydenckiego nabiera kolorów

2015-03-01, 19:04

Gorący, polityczny weekend. Wyścig do Pałacu Prezydenckiego nabiera kolorów
Pałac Prezydencki/ Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wikipedia/CC/Marcin Białek

Bronisław Komorowski na Podlasiu spotkał się z mieszkańcami, a w Warszawie z popierającymi go sportowcami; Andrzej Duda (PiS) przedstawił w Warszawie założenia umowy programowej - to główne wydarzenia kampanii prezydenckiej mijającego weekendu.

Posłuchaj

Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości: prezydent okazał się być prezydentem PO czyli pustych obietnic (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do Białegostoku Komorowski pojechał w sobotę po powrocie z dwudniowej wizyty w Japonii. W południe spotkał się z mieszkańcami tego miasta i regionalnym komitetem poparcia, w którym znaleźli się ludzie kultury, nauki, sportu oraz reprezentanci mniejszości narodowych. Później odwiedził Bielsk Podlaski.

W Białymstoku prezydent podkreślił, że z Japonii widać wyraźniej polskie osiągnięcia, warto dalej iść tą drogą - mówił. Wyraził też pogląd, że może wzorem Japonii warto skrócić w Polsce kampanie wyborcze, które nazwał "czasem politycznego szaleństwa".

- Warto by skrócić czas bezpodstawnych oskarżeń, psucia wszystkiego, ten czas, który jest czasem najczęściej zmarnowanym, bo w czasie kampanii wyborczej można i bzdury opowiadać, można i obiecywać złote góry jak te słynne 3 mln mieszkań, których do dzisiejszego dnia nikt nie znalazł na swojej drodze, można wszystko krytykować - mówił prezydent. Wystąpienie Bronisława Komorowskiego na Rynku Kościuszki próbowali zakłócać zwolennicy Janusza Korwin-Mikkego.

Umowa programowa Andrzeja Dudy

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda w sobotę w Warszawie przedstawił cztery filary swojej umowy programowej: rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog. Założenia tej umowy to m.in. wsparcie młodych, rodzin i przedsiębiorczości, cofnięcie reformy podnoszącej wiek emerytalny, zmiany w szkolnictwie, reforma wymiaru sprawiedliwości, odbudowa polskiego przemysłu.

REKLAMA

TVN24/x-news

Duda zadeklarował, że jego prezydentura będzie "prezydenturą dialogu". Zwrócił uwagę, że wiele obietnic składanych w ostatnich latach do dzisiaj pozostaje niespełnionych. Dlatego - jak mówił - zdecydował się zawrzeć z wyborcami, z Polakami umowę programową.

Oskarżenie o plagiat

Do umowy przedstawionej przez Dudę odniosła się szefowa służb prasowych KPRP Joanna Trzaska-Wieczorek. Trudno nie nazwać plagiatem tego, co mówi kandydat PiS na prezydenta - oświadczyła.

REKLAMA

TVP/x-news

- Prezydent od prawie pięciu lat realizuje program, którego filarami są rodzina, konkurencyjna gospodarka, bezpieczeństwo militarne i dialog. Rodzina, konkurencyjna gospodarka i bezpieczeństwo militarne to elementy "wzoru na niepodległość Polski", o których prezydent mówił publicznie w wystąpieniu na Święto Niepodległości. Mówił też o tym w orędziu do Zgromadzenia Narodowego 4 czerwca 2014 r. Było to całkiem niedawno i Polacy o tych filarach pamiętają - zauważyła Trzaska-Wieczorek.

Szef klubu Mariusz Błaszczak uznał stanowisko Kancelarii Prezydenta za "śmieszne". - Kancelaria Prezydenta jest w panice. Wymyślają różne dziwne rzeczy. Rozumiem ich panikę. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia wczorajszej wizyty prezydenta w Japonii, jego zachowanie i spojrzeć na zdjęcia z prezentacji umowy programowej Andrzeja Dudy. Różnica jest kolosalna na korzyść Andrzeja Dudy - powiedział Błaszczak.

REKLAMA

Bronisław Komorowski ze "sportowym" komitetem poparcia

Prezydent Komorowski w niedzielę brał udział w uroczystościach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Później spotkał się z popierającymi go sportowcami; m.in. z Ireną Szewińską, Otylią Jędrzejczak, Szymonem Kołeckim, Czesławem Langiem i Krzysztofem Hołowczycem. Dziękując za udzielone poparcie, Komorowski zapewnił, że w kampanii prezydenckiej będzie starał się "walczyć sportowo, a więc z wolą zwycięstwa, ale stosując zasadę fair play".

Tego dnia, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Andrzej Duda, m.in. z pomorskimi parlamentarzystami PiS oraz przedstawicielami "S" gdańskiej stoczni, złożył kwiaty na symbolicznych grobach "Inki" i "Zagończyka" na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>

Wicemarszałek Wanda Nowicka, kandydująca na urząd prezydenta z ramienia Unii Pracy, w sobotę odwiedziła Wałbrzych (Dolnośląskie). Nowicka wygłosiła wykład w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Aangelusa Silesiusa na temat konstytucyjnych zasad wolności i równości. Spotkała się też m.in. z tamtejszymi działaczkami Kongresu Kobiet i osobami wydobywającymi węgiel w tzw. "bieda szybach".

REKLAMA

Wicemarszałek apelowała do miejscowych władz o poświęcenie większej uwagi problemowi biedy i wykluczenia. Mówiąc o solidaryzmie społecznych, wskazywała, że poziom ubóstwa wśród niektórych obywateli jest nie do przyjęcia i wymaga pilnej interwencji władz.

Janusz Korwin-Mikke prezes Partii KORWiN uczestniczył w zorganizowanym w Krakowie w hołdzie Żołnierzom Wyklętym Marszu Pamięci. Jego zdaniem PiS "zawłaszczył" Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Nie życzę sobie, żeby Polską rządził układ PO-PiS-SLD-PSL. Ja chcę żyć w wolnej Polsce, w której będę płacił niższe podatki i będę mógł wychować dziecko tak, jak ja chcę, a nie tak, jak chce pan czy pani minister edukacji - powiedział Korwin-Mikke.

Kalisz i Ostrów Wielkopolski - to kolejne przystanki na kampanijnej mapie Magdaleny Ogórek. Kandydatka SLD na prezydenta spędziła niedzielne popołudnie na spotkaniach z wyborcami.

Wybory w maju

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

REKLAMA

O urząd prezydenta, poza Bronisławem Komorowskim, chcą ubiegać się: Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), muzyk Paweł Kukiz, Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Anna Grodzka (Partia Zielonych i lewica społeczna), wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (popierana przez Unię Pracy) i Waldemar Deska (Partia Libertariańska), reżyser i publicysta Grzegorz Braun, przedsiębiorca Włodzimierz Zydorczak oraz Adam Słomka.

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej