more_horiz
Wiadomości

Zatrzymania po manifestacji ws. śmiertelnego postrzelenia 21-latka przez policjanta

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 20:52
Cztery osoby, w tym nieletni, zostały zatrzymane w związku z atakiem kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami na policjantów w Koninie - poinformowała wielkopolska policja. Trzech policjantów jest rannych.
15 listopada odbył się w Koninie pokojowy protest młodzieży i znajomych 21-letniego Adama
15 listopada odbył się w Koninie pokojowy protest młodzieży i znajomych 21-letniego AdamaFoto: PAP/Tomasz Wojtasik

Zatrzymania miały miejsce po zgromadzeniu zorganizowanym przed Komendą Miejską Policji w Koninie w związku ze śmiercią 21-latka postrzelonego przez policjanta.

Policja przerwała manifestację

Oficer prasowy konińskiej policji podkom. Marcin Jankowski poinformował w niedzielę, że w związku z atakiem kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami na policjantów została przeprowadzona interwencja.

- Zostały zatrzymane cztery osoby, w tym nieletni, podejrzane o naruszenie nietykalności cielesnej policjantów i inne występki. Trzech policjantów jest rannych - jeden został uderzony kastetem. O zakresie zarzutów dla zatrzymanych poinformujemy w niedługim czasie - stwierdził.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Pełnomocnik: sprawa śmierci 21-latka powinna być przeniesiona poza Konin

– To było kopanie w tarcze, rzucanie butelkami, kamieniami, niebezpiecznymi przedmiotami – powiedział.

Ranni funkcjonariusze

Policja nie informuje na razie, jakie zarzuty mają usłyszeć zatrzymani. Rzecznik podał, że osoby te na razie są legitymowane i przesłuchiwane. 

konin 1200 pap.jpg
Policjant zastrzelił 21-letniego mężczyznę w Koninie. "Został zmuszony do użycia broni"

Policjant Jankowski powiedział, że w trakcie działań przed siedzibą policji funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, była też oddana salwa ostrzegawcza z broni gładkolufowej. Poinformował, że obrażenia, jakie odnieśli policjanci, nie zagrażają ich życiu.

W niedzielę wieczorem o spokój w mieście zaapelował prezydent Konina Piotr Korytkowski. Zapowiedział zwołanie na poniedziałek sztabu kryzysowego.

Śmiertelny postrzał

W czwartek na jednym z osiedli w Koninie, podczas próby wylegitymowania przez policję 21-latka i dwóch 15-latków najstarszy mężczyzna zaczął uciekać.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Konin: wszczęto śledztwo ws. zastrzelenia przez policjanta 21-latka

Według informacji policji 21-latek nie reagował na wezwania do zatrzymania. Goniący go funkcjonariusz użył broni, policja utrzymuje, że był do tego zmuszony. Postrzelony mężczyzna zmarł. Przy jego ciele znaleziono w czwartek nożyczki i woreczek foliowy z białym proszkiem.

Postępowanie w tej sprawie od piątku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Koninie.

msze

Zobacz także

Zobacz także